fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Жовтяниця у новонародженої дитини: норма або хвороба?

ЖОВТЯНИЦЯ У НОВОНАРОДЖЕНОЇ ДИТИНИ ЖОВТЯНИЦЯ У НОВОНАРОДЖЕНОЇ ДИТИНИ

Не так рідко можна почути від мам фрази приблизно наступного змісту: «У нас же була жовтушка, і ми так намучилися поки вилікувалися...», або «Ця жовтушка у нас так довго не проходила, поки нас не поклали в лікарню і не прокапали у вену...», або «Ну і що, що жовтий, пройде коли-небудь…»

Насправді більшості з батьків, які особливо не мають відношення до медицини, не зовсім зрозуміло, чому дитина жовтіє і що з цим робити. Чи то це інфекція, чи то реакція на щеплення проти вірусного гепатиту (одна з найбільш поширених страшилок), чи то яке інше захворювання – ось найбільш часті страхи батьків. І для того, щоб зрозуміти, коли все ж таки жовтяниця стає небезпечною для дитини, а коли вона є норма, ми повинні розібратися в походженні цієї жовтяниці.

Давайте відразу визначимо, що жовтяниця – це видиме фарбування шкірних покривів і видимих слизових оболонок дитини в жовтий колір в результаті підвищення рівня загального білірубіну в сироватці крові (гіпербілірубінемія). Нагадаю, що норма рівня загального білірубіну сироватки крові складає 20,5 мкмоль/л як у дорослої людини, так і у дитини (у тому числі і у новонародженої), і все, що підвищується вище за цю цифру, і називатиметься гіпербілірубінемією – чи то це 25 мкмоль/л, чи то це 250 мкмоль/л.

Тепер поговоримо трохи про походження жовтяниці. Джерелом білірубіну в організмі людини є гем (одна зі складових частин гемоглобіну), що містить залізо. У нормі еритроцити людини мають середню тривалість життя 120 днів, після чого руйнуються, і з гема в результаті декількох реакцій виходить білірубін, який циркулює в крові. Далі з потоком крові білірубін потрапляє в печінку, де проходить перетворення через декількох реакцій, після чого поступає в кишківник, і виводиться із організму. Ось ця загальна кількість білірубіну і не повинна перевищувати 20,5 мкмоль/л, що в нормі і відбувається.

У новонароджених дітей декілька інша ситуація. Розумна природа зробила так, щоб внутріутробна дитина витрачала якомога менше зусиль, а займалася в основному тільки своїм зростанням і розвитком: всі необхідні поживні речовини і енергія поступають з материнською кров'ю через плаценту, шлунково-кишковий тракт відпочиває; велику кількість еритроцитів містять спеціальний фетальний гемоглобін, який відрізняється від гемоглобіну дорослого тим, що дуже швидко руйнується, – після народження цей гемоглобін починає заміщатися на гемоглобін дорослої людини, а фетальний гемоглобін починає руйнуватися, що і приводить до підвищення продукції білірубіну в декілька разів у порівнянні з дорослою людиною.

Слід сказати і декілька слів про печінку дитини: після народження дитини їй потрібний ще чималий проміжок часу, щоб почати повноцінно працювати, а відразу після народження дитини її печінка не може справитися з великим навантаженням: і продукція білірубіну дуже велика (розпад фетального гемоглобіну), і ферментів в самій печінці замало, що б пройшли потрібні реакції з білірубіном і він зміг вивестися з організму; та і самого грудного молока в перші дні життя дитини замало для задоволення всіх його енергетичних процесів, а реакції з білірубіном вимагають достатньої кількості енергії.

І ще один чинник підвищення рівня білірубіну: після народження дитина переходить на самозабезпечення: тобто, вона повинна активно здобувати собі їжу з грудей матери або пляшки (іншими словами смоктати); враховуючи великі потреби дитини в енергії, маленький об'єм шлунку і невелику кількість молозива/молока в перший тиждень після пологів, у дитини і виникає енергетичний дефіцит. Це є фізіологічним, тому діти і просять їсти набагато частіше, ніж після першого місяця життя. От чому дуже важливо годувати дитину на вимогу як вдень, так і вночі, і дозволяти їй знаходитися у грудей так довго, як це потрібно дитині. Так от, так зване «фізіологічне голодування» дитини в перші дні після народження бере участь в ланцюжку причин зростання білірубіну і розвитку жовтяниці.

От як ні крути, а рівень білірубіну у ВСІХ новонароджених дітей буде підвищеним, тобто іншими словами, у ВСІХ новонароджених дітей буде гіпербілірубінемія – і ніхто з дітей уникнути цієї долі не зможе. Але ж не всі діти жовтіють, чи не так? Як бути з цим? Але насправді і тут все дуже просто: для того, щоб білірубін фарбував шкірні покриви і слизові оболонки новонародженої дитини, його рівень в крові має досягти як мінімум 60-80 мкмоль/л, а це відбувається у 50-60% доношених дітей і у 80% недоношених дітей. Таким чином у більшої частини дітей гіпербілірубінемія буде видимою (жовтяниця), а у меншої частини – ні. При чому у недоношених дітей шкіра фарбується вже при 60 мкмоль/л, і зв'язано це з тонким шаром підшкірно жирової клітковини.

І ще одна цікава особливість жовтяниці: вона починає з'являтися на обличчі дитини, поступово опускаючись нижче до ручок і ніжок малюка. А ось зникати жовтяниця починає в зворотній послідовності: спочатку з ніжок і ручок дитини, потім з тіла, і в найостаннішу чергу з обличчя малюка. От чому обличчя у дитини найдовше залишається жовтим (що дуже часто приводить батьків в досконалий жах).

Тепер далі: жовтяниця буває фізіологічною і патологічною. Як же розрізнити ці стани? Спробуємо визначити дуже прості критерії.

Якщо жовтяниця з'являється після 36 годин життя дитини, вона не розповсюджується на стопи і долоньки дитини, стан дитини задовільний, вона активна, смокче груди/пляшки, її сеча світла, випорожнення дитини забарвлені, і жовтяниця має чітку тенденцію до убування до 14 дня життя у доношеної дитини і до 21 дня життя у недоношеної дитини – то така жовтяниця буде фізіологічною. Єдиний нюанс: якщо ніжки дитини профарбовані, або інтенсивність жовтяничного фарбування наростає – то в таких випадках у дитині треба взяти кров і визначити рівень загального білірубіну сироватки крові.

Якщо ж жовтяниця з'явилася в першу добу життя дитини, або вона вперше з'явилася у дитини після 7 дня життя, або у дитини профарбовані в жовтий колір стопи і долоні, або дитина стала млявою (або навпаки безпричинно збудженою, з постійним пронизливим криком), погано смокче груди/пляшку, сеча дитини потемніла, а випорожнення дитини стали знебарвленими – то така жовтяниця буде патологічною. І тут єдине рішення: незалежно від часу доби необхідно бігти з дитиною в стаціонар, інакше закінчиться все дуже погано.

Заслуговує уваги жовтяниця у дітей, які знаходяться на виключно грудному вигодовуванні: фарбування шкірних покривів може зберігатися до 12 тижнів життя дитини, АЛЕ стан дитини при цьому задовільний, вона активна, смокче активно, росте і набирає вагу, її неврологічний розвиток відповідає віку, випорожнення забарвлені і сеча світла, печінка і селезінка не збільшені, а жовтяниця не профарбувала стопи і долоні. Таку дитину треба спостерігати і у жодному випадку не припиняти грудне вигодовування.

Тепер з приводу лікування жовтяниці. Існує дуже багато різної інформації, на ринку є медичні препарати, які нібито справляються з цією проблемою. Але насправді все не зовсім так: єдиним методом лікування жовтяниці новонародженого є фототерапія (використання спеціальних ламп денного світла з певною довжиною світлової хвилі і потужністю): саме така світлова хвиля трансформує білірубін у водорозчинну форму і виводить його з організму дитини. І другим видом лікування є часте докладання дитини до грудей (аж до 12 разів на добу): грудне молоко підсилює перистальтику кишківника, і таким чином, збільшує виведення білірубіну з екскрементами.

Решта всіх медикаментів (гомеопатія, гепатопротектори, жовчогінні препарати) ніяк не впливає на лікування жовтяниці новонародженої дитини: більш того, вони можуть посилити її перебіг.

Також НІЯК НЕ ЛІКУЄ жовтяницю випаювання дитини водою або чаями: вода не підсилює перистальтику кишківника і не формує калові маси, з якими і виводиться білірубін з організму дитини.

Якщо ж жовтяниця викликана або супроводжує іншу хворобу дитини (наприклад, інфекція, або природжені аномалії розвитку шлунково-кишкового тракту), то крім фототерапії необхідні ліки для лікування основної хвороби.

Ваше найосновніше завдання, дорогі батьки, в тому, щоб ПРАВИЛЬНО (на вимогу і без нічної перерви, і частіше) годувати дитину, СПОСТЕРІГАТИ за її станом (млявість, відмова від годувань, безпричинне постійне збудження), ОЦІНЮВАТИ поширеність жовтяничного фарбування (жовтяниця на стопах і долонях є дуже небезпечним станом для дитини) і СВОЄЧАСНО звертатися за медичною допомогою. 

Джерело: https://agusha.com.ua

10 правил для здорового способу життя
Лікування геморою: все, що потрібно про нього знат...
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts