fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Зелений чай проти матчі: як їх порівнюють?

Зелений чай проти матчі: як їх порівнюють? Зелений чай проти матчі: як їх порівнюють?

І матча, і зелений чай - популярні напої з безліччю розрекламованих переваг для здоров'я, але в кінцевому підсумку ви захочете вибрати найсмачніший напій.

І матчу, і зелений чай отримують з листя рослини Camellia sinensis, але обидва мають різні властивості завдяки способу обробки. "Чайне листя збирають, і йому дозволяють окислюватися (ферментувати), що викликає почорніння листя і змінює тип антиоксидантів, що містяться в чаї", - пояснює Робін Форутан, дієтолог з Нью-Йорка та представник Академії харчування і дієтології. У той час як чорний чай і улун повністю і частково окислюються, відповідно, зелений чай збирається, а потім обробляється паром і сушиться до того, як відбувається окислення.

Матча, говорить Форутан, походить з того ж листа, але вирощується в тіні, що збільшує вміст в ньому хлорофілу. Потім листя подрібнюють в порошок, який використовується для приготування напою матча. В результаті ще одна ключова відмінність між зеленим чаєм і матча полягає в тому, що ви споживаєте весь лист, коли п'єте чай матча, що має важливі наслідки для харчування.

І матча, і зелений чай несуть користь для здоров'я і харчування

За даними Міністерства сільського господарства США, 1 чашка зеленого чаю містить близько 2 калорій. Кількість калорій в матчі може незначно відрізнятися в залежності від бренду, але, згідно з Міністерством сільського господарства США, в матчі зазвичай міститься близько 5 калорій на порцію. І зелений чай, і матча є низькокалорійними напоями - тільки коли ви додаєте молоко, вершки, цукор, підсолоджувачі та всі інші улюблені вами матча латте, кількість калорій починає зростати (але про це пізніше).

Загалом, любителі чаю можуть насолоджуватися довшим життям. Згідно з дослідженням, опублікованим в січні 2020 року в Європейському журналі профілактичної кардіології, у тих, хто п'є його регулярно, очікувана тривалість життя на 1,26 року більше, ніж у тих, хто уникає цього напою, ймовірно, через його корисні властивості для серця.

Зокрема, зелений чай відомий як корисний для здоров'я напій, оскільки він містить катехіни, які володіють антиоксидантними властивостями. Згідно зі статтею, опублікованою в квітні 2018 року в журналі "Молекули", катехіни в зеленому чаї можуть допомогти захистити від окисного стресу та пов'язаних з ним захворювань. У зеленому чаї є кілька катехінів, але найпоширеніший з них - епігаллокатехін-3-галлат (EGCG). Вважається, що саме цей антиоксидант надає зеленому чаю його корисні властивості, включаючи протиракові та протизапальні властивості, а також захист серцево-судинної системи, відзначає огляд дослідження про користь зеленого чаю для здоров'я, опублікований в січні 2017 року в журналі "Напої".

Згідно з дослідженнями, в матчі міститься як мінімум в 3 рази більше EGCG, ніж в популярних різновидах зеленого чаю (і в 137 разів більше EGCG в порівнянні з деякими марками зеленого чаю), говорить Форутан. Це тому, що чай матча отримують, коли порошок матчі розчиняється у воді, тому ви споживаєте весь лист і всі його поживні речовини. «Матча - це заряджена версія зеленого чаю», - говорить вона.


Матча та зелений чай можуть допомогти зменшити запалення

"Запалення, ймовірно, є найважливішим предметом обговорення, коли мова йде про профілактику захворювань і загальний стан здоров'я", - говорить Форутан. За даними Гарвардського видавництва з питань охорони здоров'я, запалення - це реакція вашого організму на травму чи загарбника (наприклад, осколки, віруси чи бактерії). Запалення має зменшитися, коли загроза зникне і ваш організм повернеться до вихідного рівня. Більш того, пояснює вона, в організмі існує вбудована антиоксидантна система, яка допомагає захистити клітини від ушкоджень в результаті запального каскаду. Споживання багатьох багатих антиоксидантами рослинних продуктів і напоїв, включаючи зелений чай і матчу, може допомогти підтримати природний захист вашого організму від запалень.


Як матча, так і зелений чай можуть вписатися в план схуднення або керування вагою

Огляд рандомізованих контрольованих досліджень показав, що зелений чай викликає "невелику, статистично незначну втрату ваги у дорослих з надмірною вагою або ожирінням". Іншими словами: навряд чи Х-фактор допоможе комусь скинути чи підтримувати втрату ваги.

Однак, щось може бути в ідеї про те, що матча може пришвидшити втрату ваги. Невелике дослідження, опубліковане в вересні 2018 року в "Міжнародному журналі спортивного харчування та метаболізму фізичних вправ", показало, що коли 13 учасниць випили напій матча перед швидкою прогулянкою, вони покращили спалювання жиру під час прогулянки. Інші дослідження свідчать про зв'язок між EGCG та підвищеним окисленням жиру у чоловіків; хоча це було рандомізоване подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження, воно включало лише шість осіб і тривало лише два дні.

Майте на увазі, що це два дуже маленьких, дуже короткострокових дослідження. Необхідні додаткові дослідження, щоб довести якийсь певний зв'язок, і дослідники застерігають від переоцінки метаболічних ефектів матчі та зеленого чаю.

Однак популярність матчі в останні роки зросла, і зараз її можна знайти у складі матча-латте та інших спеціальних напоїв, хоча Лорен Гарріс-Пінкус, дієтолог у Nutrition Starring You у місті Грін Брук, штат Нью-Джерсі, попереджає: "Деякі суміші містять багато цукру". Наприклад, латте з зеленого чаю матча в Starbucks на 500 мл містить 32 грами цукру. Частина цього цукру може надходити з самого молока, але суміш цукру та матчі, яка виробляється компанією, додає значну кількість цукру, що перевищує рекомендований Американською кардіологічною асоціацією добовий ліміт доданого цукру. Це може відповідати вашій дієті та цілям щодо здоров'я, але про це слід пам'ятати, якщо ви намагаєтеся стежити за споживанням вуглеводів або скоротити споживання цукру.


Способи приготування різняться для обох видів чаю

Ви можете придбати зелений чай у декількох формах, але зазвичай він продається у пакетиках або листових чаях. Сам зелений чай приготувати досить просто, оскільки ви просто опускаєте пакетик (або розсипчастий чай) у гарячу воду. Дослідження щодо впливу часу заварювання на вміст антиоксидантів у чаї, опубліковане в липні 2016 року в журналі "Напої", показало, що чорний і зелений чаї виявляють вищий рівень багатих антиоксидантами поліфенолів через 5 і 10 хвилин настоювання, ніж інші типи чаю.

Хоча вміст антиоксидантів в зеленому чаї може виграти від більш тривалого заварювання, краще отримувати задоволення від того, що ви їсте і п'єте, а не отримувати максимальну користь - тому, якщо отриманий чай виявиться для вас занадто гірким, спробуйте заварити наступну чашку за більш короткий період часу, радить Форутан. "Деякі люди вважають, що їм не подобається зелений чай, але це лише тому, що вони його дуже сильно заварюють", - каже вона. Загалом, ви можете настоювати зелений чай близько двох-трьох хвилин, перш ніж ризикуєте випустити в чай гіркі таніни.

Якщо ви готуєте чашку матчі, під рукою повинен бути вінчик. Збивання допоможе розчинити порошок матчі в гарячій рідині, а також допоможе запобігти появі гірких, порошкоподібних грудочок в матчі. (Для холодного напою матча струсніть його з льодом, щоб він розчинився.)

Якщо вас цікавлять напої матча, поекспериментуйте із приготуванням. "Якийсь час я думала, що не люблю матчу, але виявила, що люблю її холодною", - говорить Гарріс-Пінкус. Пограйте з температурою (гаряча чи холодна), добавками (мигдальне молоко, коров'яче молоко, кокосове молоко) і ароматизаторами (наприклад, невеликою кількістю меду чи кориці), щоб знайти те, що вам найбільше подобається.

Ви також можете додати порошок матчі у свій рецепт смузі чи печива, швидкого хліба чи тістечок. Кенко Чай зазначає, що ви захочете вибрати матчу кулінарного сорту, якщо використовуєте його для приготування їжі; матча церемоніального сорту має більш ніжну текстуру та використовується виключно для приготування чаю.


Матча містить більше кофеїну, ніж зелений чай, плюс заспокійливий L-теанін

За даними клініки Майо, середня чашка завареного зеленого чаю на 240 мл містить 28 міліграмів (мг) кофеїну. Матча, однак, містить більше кофеїну: 70 мг, якщо бути точним, згідно Tea Forté. Це тому, що ви споживаєте весь лист (а не віджатий, як у випадку із зеленим чаєм), - пояснює Форутан. Порівняйте це з 96 мг кофеїну в 250 мл кави, і ви зрозумієте, чому матча з більшою ймовірністю викличе у вас кофеїновий ефект, ніж зелений чай.

Оскільки вміст кофеїну в матчі та одній порції еспресо дуже схожі, згідно Tea Forte, латте матча містить приблизно таку ж кількість кофеїну, як і традиційний латте. Однак два напої не змусять вас почуватися однаково завдяки секретному інгредієнту матчі - L-теаніну. "L-теанін - це амінокислота, яка допомагає організму виробляти більше заспокійливих нейротрансмітерів," говорить Форутан. В результаті L-теанін нейтралізує кофеїн, тому напій матча не так пробуджує, як кава. У невеликому дослідженні, опублікованому в жовтні 2018 року в журналі "Поживні речовини", споживання матчі допомогло знизити викликану стресом тривожність краще, ніж плацебо, у 39 учасників.

Цікаво, що дослідники також проаналізували рівні L-теаніну майже в 150 зразках матчі, що продаються в Японії і за кордоном; вони виявили, що в 50 з 76 зразків матчі, проданих в Японії, було досить L-теаніну, щоб викликати ефект зниження стресу, в той час як тільки шість з 67 зразків, проданих за кордоном, містили рівні L-теаніну, що знижують стрес. Щоб знайти високоякісну матчу, веб-сайт Epicurus рекомендує шукати сорти, які є яскраво-зеленими й ароматними, зі смаком "трохи солодким, трохи пікантним і з ноткою гіркоти".

Якщо ви п'єте матчу, але все одно знаходите її занадто підбадьорливою, виберіть замість неї зелений чай.

Матча зазвичай дорожча, аніж традиційний зелений чай

Вартість зеленого чаю та матчі сильно варіюється. Пачка із 100 пакетиків зеленого чаю Lipton коштує на Amazon 9,98 доларів. Це означає, що кожен пакетик або кожна чашка чаю коштує всього 11 центів. Матча ж, як правило, дорожча. Порошок зеленого чаю матча з листя нефриту, який поставляється з Японії та високо цінується на Amazon, коштує 9,95 доларів за мішечок 28 грамів. Цей мішечок містить від 15 до 30 порцій, що становить від 33 до 66 центів за порцію. Ціни на замовлення гарячого зеленого чаю або напою матча в кав'ярні будуть набагато вищі.


Безпека та можливі побічні ефекти матчі та зеленого чаю

І зелений чай, і матча, як правило, безпечні для більшості людей, проте через вміст кофеїну в цих напоях можуть виникнути побічні ефекти. Як вже зазначалося раніше, в зеленому чаї вміст кофеїну значно нижче, ніж в матчі, тому він може бути більш підходящим варіантом для людей, які прагнуть знизити споживання кофеїну (Форутан зазначає, що кількість кофеїну в зеленому чаї безпечна для більшості людей). Згідно клініці Мейо, симптоми надмірного споживання кофеїну включають головні болі, безсоння, нервозність, дратівливість, часте сечовипускання, прискорене серцебиття і м'язовий тремор.

На думку Американського коледжу акушерів і гінекологів, вагітні та годуючі жінки повинні прагнути обмежити споживання кофеїну до 200 мг в день. За даними Гарвардського видавництва з питань охорони здоров'я, якщо у вас серцеве захворювання, вам також слід дотримуватися добового ліміту кофеїну в 200 мг. Поговоріть зі своїм лікарем про конкретну кількість, яка підходить саме вам.

Згідно Американської академії педіатрії, дітям і підліткам також слід уникати вживання кофеїну. (Якщо вони люблять чай, є кілька трав'яних чаїв без кофеїну, доступних з безліччю яскравих і смачних смаків.)

Заключне слово про зелений чай проти матчі

І зелений чай, і матча містять антиоксиданти та протизапальні поживні речовини, залишаючись при цьому низькокалорійними напоями з низьким вмістом вуглеводів з численними потенційними перевагами для здоров'я. Оскільки більша частина досліджень цих чаїв використовує капсули, необхідні додаткові дослідження, щоб дізнатися справжню користь цих напоїв для здоров'я.

В цілому, матча має більш високий рівень кофеїну, ніж звичайний зелений чай, тому, хоча вона забезпечує природне пробудження без дрожі, вона може не підходити для тих, хто намагається обмежити споживання кофеїну. Якщо ви шукаєте більш м'який заспокійливий напій або якщо ви не є шанувальником унікального смаку умами матчі, ви можете замість цього вибрати зелений чай (просто намагайтеся не дозволяти йому настоюватися занадто довго, інакше він стане гірким). 

13 причин, через які заміжня жінка може не цікавит...
7 способів зберегти свою імунну систему здоровою

Читайте також:

 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts