fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Як навчити дітей співчуттю

Як навчити дітей співчуттю Як навчити дітей співчуттю

Про те, наскільки сьогодні важливо для дитини вміння співчувати і співпереживати іншим, сказано і написано чимало. Але чи можливо навчити цьому? Якщо так, то як це зробити? Перш за все особистим прикладом, впевнена психотерапевт Тарра Бейтс-Дюфорт.
Кілька років тому я впала зі сходів в офісі. Результат - перелом щиколотки, сильні забої на обличчі та синець під оком. Коли мене відпустили з лікарні додому і я насилу заповзла в квартиру, мої доньки оторопіли. Їхні обличчя виражали суміш страху і розгубленості.
Побачивши, як вони налякані, я спробувала їх заспокоїти, запевнивши, що зі мною все добре, що я просто впала зі сходів і все буде добре. Я дісталася до дивану під супроводом їх переляканих поглядів. Напевно, я відразу провалилася в сон, а коли прокинулася, то виявила, що моє підбите око заклеєне, на столику стоїть чашка чаю і лежить шматок мого улюбленого пирога, а доньки сидять поруч.
У дітей вроджена здатність до співчуття. Вони від природи вміють співпереживати чужому болю і смутку - не має значення чи йде мова про інших дітей чи про домашніх тварин. У міру того як дитина росте і розвивається, починається своєрідна внутрішня боротьба - емпатія «конкурує» з дитячим егоїзмом і нерозвиненим самоконтролем.

Ми, дорослі, повинні бути для них прикладом, адже діти в основному навчаються через наслідування батьків

Діти здатні навчитися бути терплячими і думати про інших, якщо батьки будуть сприяти розвитку у них цих якостей. Більшості з нас доводилося бути свідками істерик, які влаштовують діти, коли вони втомилися, зголодніли, відчувають дискомфорт або коли їм не дають того, що хочеться, і не дозволяють займатися тим, чим хочеться. Згодом вони вчаться краще переносити таку незадоволеність.
Дуже важливо навчити дітей бути терплячими та співчувати іншим. Ми, дорослі, повинні бути для них прикладом, адже діти вчаться в основному через наслідування батьків та інших родичів. Ми вчимося співчуття все життя, і батькам варто якомога раніше почати говорити про це з дитиною. У цих розмовах важливо не уникати «важких» питань і відкрито обговорювати індивідуальні відмінності.
Діти дуже допитливі й часто ставлять такі питання про людей, речі, про світ, що дорослі дивуються: чому дитина взагалі про це подумала? Те, як діти висловлюють свої емоції, реагують на конфліктні ситуації та на чужі переживання, багато в чому залежить від їх темпераменту.

Як виховувати в дітях здатність до співчуття

 1. Заохочуйте в них цікавість і пристрасть до дослідження світу.
 2. Навчайте їх піклуватися про інших і про себе.
 3. Не культивуйте в них егоїзм і розбещеність, не заохочуйте грубість.
 4. Своїм прикладом показуйте, як проявляти чуйність, турботу, співпереживання.
 5. Відмовтеся від подвійних стандартів: не ставтеся до якихось груп людей інакше, ніж до інших.
 6. Навчіть правильно ставитися до помилок: поясніть, що помилки неминучі, їх треба визнати, прийняти на себе відповідальність і вибачитися. Якщо помилку робите ви, покажіть правильну реакцію своїм прикладом.
 7. Слідкуйте, щоб вони дотримувалися правил. Чітко встановлені незмінні обмеження допомагають дітям зрозуміти, як їх поведінка і проступки впливають на інших.
 8. Звертайте увагу на ситуації, коли діти виявляють доброту і співчуття, хваліть їх. Наприклад: «Мені сподобалося, що ти допоміг другові обробити ранку, коли він впав».
 9. Заохочуйте в дітях бажання допомагати іншим.
 10. Відучайте їх навішувати на інших ярлики і погано відгукуватися про людей.
 11. Не залишайте неналежну поведінку без покарання.

В міру дорослішання діти починають краще розуміти важливість і цінність співчуття, особливо якщо будуть брати участь у благодійній та волонтерській діяльності. Співчуття допомагає розвивати й інші важливі особистісні якості, які стануть в нагоді дитині, коли вона виросте, і до того ж допоможуть їй ставитися до інших більш терпимо.

Лікування геморою чистотілом: найефективніші народ...
Бідність провокує передчасну чоловічу смерть
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts