fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

То високий, то низький: Що робити, коли підскакує тиск?

То високий, то низький: Що робити, коли підскакує тиск? То високий, то низький: Що робити, коли підскакує тиск?

Артеріальний тиск - величина, що за визначенням не буває постійною. Але одна справа невеликі зсуви показників, зумовлені фізіологічною відповіддю організму на зовнішні подразники, зовсім інше - істотні стрибки артеріального тиску. Якщо ви проводитимете вимірювання протягом дня, то помітите, що на одному стійкому показнику АТ не затримується, але й великого розбігу теж немає.

Артеріальний тиск: чому ж тиск то високий, то низький?

●Чому АТ нестабільний протягом доби

●Вимірювання тиску: кілька приміток

●Що таке метод ДМАТ

●Які ознаки супроводжують перепади тиску

●Чому ж стрибає тиск у жінок?

●Через що стрибає тиск в період клімаксу

●Чому трапляються перепади АТ у чоловіків

●Можливі причини стрибків тиску

●Як пов'язані скачки тиску з віком пацієнта

●Чи є ВСД ще одним провокатором коливань АТ?

Чому АТ нестабільний протягом доби

Вночі під час сну значення кров'яного тиску стабілізуються, воно в ідеалі знаходиться в найоптимальніших межах цього часу доби. Якщо, звичайно, людина не страждає від безсоння, не піддається стресу, здорова і ніщо не заважає їй виспатися.

Вранці, якщо виміряти артеріальний тиск відразу після пробудження, він піднімається. Потім, ймовірно, це значення трохи впаде. І лише ввечері цифри на тонометрі знову повзуть вгору. Але чому так? Чому людина, яка здорова і не перевантажена інтелектуально чи фізично, має нестабільний тиск протягом дня?

На значення АТ впливає кілька факторів:

Власне, час доби. Якщо ви виміряєте артеріальний тиск після пробудження, і навіть не встаючи з ліжка, він буде підвищеним. Якщо вдень зробити нове вимірювання, показники впадуть і стануть звичними. Новий вимір увечері, і тиск знову трохи піднявся. Вночі людина максимально розслаблена, тому що значення артеріального тиску стабільні, оптимальні. Це все біоритми та їх суворе підпорядкування людському організму.

Кава. Якщо ви кавоман, то можете помітити, як після кухля кави тиск підвищиться. А якщо таких кухлів декілька в день? Той же ефект і від алкоголю.

Стреси і перевтоми, хвилювання і тривоги. Наш організм сприймає все це як сигнал для мобілізації, і тому багато систем і органів починають працювати з більшою інтенсивністю. І кров'яний тиск у судинах також йде вгору. Це, звичайно, абсолютно фізіологічна реакція, але якщо ви часто влаштовуєте таке «тренування» для свого організму, може статися збій, і вже без серйозного приводу тиск почне регулярно підвищуватися. Це і є зв'язок між стресом і гіпертонією.

Хронічне недосипання. Організм - це система циклічна, вона просто не може весь час працювати на високих швидкостях. І якщо ви, кажучи образно, не даєте шансу своєму тілу зменшити оберти, певні регуляторні механізми в ньому можуть зламатися. І перепади тиску - одна з перших реакцій нашого тіла на хронічне недосипання.

Ендокринні зміни. Як зміни фізіологічного характеру (менструація, вагітність, клімакс), так і патологічні збої в роботі ендокринних органів можуть впливати на стабільність значень АТ. Якщо оцінити їх в одному менструальному циклі, буде помітна зміна. У дні менструації він може знижуватися, в передменструальні дні - бути трохи вище звичних показників і т.д. Клімакс - найбільш часта для жінки причина стрибків артеріального тиску.

Погодні умови. Під час холоду, який є фактором стресу, в організмі активізуються певні механізми, намагаючись налаштувати систему на такі несприятливі умови. Одним із таких адаптивних інструментів може бути підвищення артеріального тиску.

ВСД (захворювання, яке ми звикли називати вегетосудинною дистонією, іменується насправді інакше, але про це - далі).

Серцево-судинні захворювання. Це буде довгий список, але лідером у ньому, звичайно, є артеріальна гіпертензія.

Лікарський вплив. Іноді тиск стрибає у відповідь на дію певних ліків, зміни значень АТ - це побічний ефект медпрепарату. Якщо зміни серйозні, слід негайно повідомити лікаря про таку небажану реакцію. Якщо ж несуттєві, то, ймовірно, невдовзі показники нормалізуються самі. Чи підуть відразу ж після закінчення лікувального курсу.

Приймання протизаплідних пігулок. Вважається, що вживання ОК (оральних контрацептивів) призводить до незначного підвищення тиску. Але може бути і його нестабільність, раніше незвична для пацієнтки.


Звичайно, дуже важливо, як ви вимірюєте тиск – чи не порушуєте основних принципів, чи справний ваш прилад, чи не допускаєте типових помилок.

Дуже часто лякаючі зміни на тонометрі є лише результатом неправильного вимірювання.

Вимірювання тиску: кілька приміток


Якщо ви здорова людина і немає ніяких приводів для занепокоєння, то чи потрібно вимірювати АТ? Так потрібно.
Не кожен день, але раз на місяць все ж проводьте цю процедуру. Вона допоможе вам на дуже ранній стадії побачити проблему. Нарешті, ви будете впевнені, що з вами все добре, ви не будете годувати себе страхами, як це трапляється з людьми, які уникають ходити в клініку через свою підозрілість та помилкові настанови.

Підготовка до вимірювання АТ нічого складного не передбачає:

1. Не пийте міцного чаю та кави напередодні вимірювання. Необхідно витримати не менше години.

2. Не займайтеся фізичними вправами перед вимірюванням, не паліть.

3. Якщо ви вживаєте якісь ліки, вивчіть інструкцію - деякі ліки, як уже говорилося, впливають на тиск. Наприклад, краплі для носа і очні краплі. Ми можемо абсолютно забути про те, що приймаємо засіб від риніту, і дуже здивуватися показниками на приладі.

4. П'ять хвилин до вимірювання - на розслаблення. Не бігайте, не дивіться ток-шоу, не слухайте гучну музику, не робіть прибирання, не приймайте ванну. Просто спокійно посидьте на дивані.

Подібні рекомендації допоможуть виявити ваші справжні показники тиску. Якщо ви візьмете в руки тонометр відразу після того, як прибігли з магазину, подолавши своїми ногами п'ять-шість сходових прольотів, тиск може передбачувано підвищитися. Але це не означає, що показник, зафіксований в цей момент, і є вашим стійким значенням.

В ідеалі добові вимірювання слід проводити не менше трьох разів. І якщо ви вимірюєте АТ тричі, витримайте перерву між підходами хоча б в 10 хвилин.

Краще зробити вимірювання вранці, через годину після сну, доки не встигли поснідати. І виконайте ще одну процедуру вимірювання ввечері - за дві години до вечері або через дві години після неї.

Що таке метод ДМАТ


Якщо ви при домашньому вимірюванні побачили, що тиск стрибає - то низький, то високий, потрібно обстежитися.
Зазвичай в цьому випадку проводять добовий моніторинг АТ, який дозволяє виявити приховані патології серцево-судинної системи. Використовують для цього спеціальне обладнання, яке людина носить на собі (це не дуже важко) добу.

На плече пацієнта надягають манжету, сам монітор прикріплюють на поясі або на ремені. Прилад самостійно зберігає показники в потрібний час. Пацієнту не варто вести себе якось особливо - він повинен діяти звично, займатися звичайними справами. Це покаже, як змінюється його АТ протягом доби, чи вкладаються ці зміни в норму і т.д.

Які ознаки супроводжують перепади тиску


Різкий стрибок тиску не може залишитися непоміченим. Якісь маленькі зрушення ми свідомо не фіксуємо, але значні перепади відзначаємо завжди.

Якщо тиск опускається нижче норми, це частіше супроводжується:

●Втомою;

●Запамороченням;

●Сонливістю;

●Труднощами в виконанні простої роботи;

●Нестачею повітря;

●Уповільненням пульсу.

Це типові симптоми, але вони мінливі. Знову ж таки, сила їх вираженості індивідуальна. Зазвичай при зниженому тиску людина відчуває апатію, втому, їй байдуже до того, що відбувається. Часта ознака подібного стану - головний біль мігренозного типу.


Для високого ж тиску більш характерні головний біль, який сконцентрований в потиличній частині, відчуття припливу крові до обличчя, задишка, дискомфорт за грудиною, тахікардія і дратівливість.
Якщо тиск підвищується сильно, перед очима можуть з'явитися мушки, пульс стає частим. Цей стан може супроводжувати панічна атака, яку складно контролювати.

Зміна таких станів означатиме скачки тиску.

Чому ж стрибає тиск у жінок?


Частково пояснити причини стрибків артеріального тиску у жінок можна особливостями їх гормонального фону.
Таким чином, нестабільність АТ притаманна певним фазам менструального циклу, менопаузі та вагітності. У дні менструації, як уже говорилося вище, тиск трохи нижчий, ніж зазвичай - це пов'язано зі втратою крові.

Але не завжди так, деякі жінки відзначають в ці дні симптоматику підвищення тиску. Менструація - це процес, який контролює ендокринна система, і якщо в ній відбуваються якісь збої, це позначається і на циклі. Тому, якщо в дні менструації тиск підвищений і стан здоров'я далеко не нормальний, потрібно пройти обстеження у гінеколога та ендокринолога. А ще краще, якщо це буде гінеколог-ендокринолог, такі спеціалісти існують, і певні жінки потребують їх консультації.

Якщо тиск під час вагітності підскакує, це може бути пов'язано з:

1. Гормональною перебудовою;

2. Навантаженням на тазову зону;

3. Токсикозом;

4. Неграмотним харчування;

5. Стресом.

Не найрідкіснішим явищем при вагітності є набряки ніг. Вони можуть спровокувати підвищення АТ через збільшення об'єму рідини в організмі.

У перші тижні гестації тиск у майбутньої матері часто низький - так її організм адаптується до змін, що відбуваються в ньому, зокрема - до збільшеної кількості судин, що утворюються для плаценти.

Ближче до третього триместру показник підвищується, і якщо він перетинає норму, це може говорити про гестоз. Така патологія контролюється зазвичай в умовах стаціонару, так як швидке її прогресування може спричинити прееклампсію і еклампсію - найнебезпечніші стани.

Через що стрибає тиск в період клімаксу

Клімакс - страшне слово для багатьох жінок, хоча воно перекладається як «щабель». Це природна, фізіологічна зміна жіночого гормонального рівня. Припадає воно на віковий інтервал 45-55 років. Клімакс поділяють на пременопаузу, менопаузу, постменопаузу.

Періоди клімаксу та тиск:

1. Пременопауза. Триває вона три-чотири роки. Саме в цей час жінка помічає порушення менструального циклу - місячні стають більш мізерними, короткими і проміжки між ними ростуть. Скачки тиску вже можливі, але вони, як правило, короткочасні. Вони проходять частіше самостійно. Деякі жінки відзначають їх випадково, вони не пов'язують нездужання саме з коливаннями кров'яного тиску.

2. Менопауза. Менструація припиняється повністю, так як яєчники перестають бути активними. Тиск вже частіше підвищується, і на високій позначці він може триматися довго. Нормалізація його вимагає дій, сам по собі АТ знижується рідко.

3. Постменопауза. Також жінка може спостерігати симптоми сплеску тиску. Гіпертонія з менопаузою - поширене явище. Це можна пояснити повним припиненням вироблення естрогену та прогестерону, "жіночих" гормонів. Багато років вони служили найкращим захистом для здоров'я судин, можна сказати, що захищали жінку від судинних катастроф. Але коли їх виробництво зійшло нанівець, жінка стала вразливою. У цей період найчастіше діагностується у жінки гіпертонія.

Якщо орієнтуватися на статистику, то у кожної другої після 55 років трапляються скачки АТ. Але певним чином можна допомогти собі, це не стовідсоткова гарантія того, що гіпертонії не буде, але кращий спосіб її попередити.

Частіше сплески тиску при клімаксі турбують жінок, які мало рухаються, не дотримуються збалансованого харчування, відчувають часті стреси і не вміють протистояти їм, не контролюють рівень холестерину в крові.

Чому трапляються перепади АТ у чоловіків


Дуже часто нестабільний АТ - це наслідок неправильного харчування
(і з віком цей фактор набуває великої сили), сильним стресом (який чоловіки часто переносять складніше, ніж жінки), не помірними фізичними навантаженнями. З високою частотою причиною стрибків артеріального тиску можна вважати зловживання алкоголем, куріння.

Нікотинова залежність - це гарантований прогноз розвитку патологічних змін судинних стінок. Вони слабшають, і вже не такі чутливі до мінливих зовнішніх умов. І якщо раніше судини справлялися і зі зміною клімату, і з реакцією на стрес, і з фізичними навантаженнями, виснажені нікотином судинні стінки вже не можуть це робити стабільно і якісно. Ось тиск і стрибає.

Можливі причини стрибків тиску


Що робити, коли скаче тиск?
Відповідь може бути лише одна. – з'ясовувати причину такої непостійності і боротися з нею. Нет волшебного препарата, который может стабилизировать АД во всех случаях, приведших к нестабильности этого показателя. Потому к врачу идти придется.

Про що можуть сигналізувати перепади тиску:

Порушення водно-сольового обміну. Частіше це стосується все тих самих жінок у період менопаузи. Якщо естроген в організмі знижується, всі процеси в ньому сповільнюються. Концентрація іонів натрію збільшується, отже, накопичення води, збільшення об'єму крові і, як наслідок, підвищення артеріального тиску.

Артеріальний спазм. Знову ж таки, гормональне порушення впливає на втрату еластичності судин. Просвіт судин звужується, це стає перешкодою для крові, що призводить до підвищення АТ.

Пухлина наднирників. Будь-яке новоутворення, доброякісне чи ні, збільшує вміст кортикостероїдів у крові. І це теж загрожує сплесками тиску.

Холестеринові накопичення. З різних причин жир може накопичуватися в організмі, до того ж, інтенсивно. І це загрожує швидким відкладенням холестерину на внутрішній поверхні судин. Це сильно звужує їх просвіт, що також заважає нормальному тиску.

Некоректна гормональна терапія. Яким би запитом вона не пояснювалася, завжди існує ризик, що препарати підібрані невірно. Чи не підійшли індивідуально вам, застаріли і т.д. І тоді прийом гормонів може дати зворотний ефект: вони не стабілізують роботу організму, а дестабілізують - і скачки тиску можуть бути однією з ознак цієї дестабілізації.

Психоемоційні порушення. З різних причин люди часто відчувають проблеми, пов'язані з психоемоційним фоном. Нервова система може давати збій: рядові речі дають занадто бурхливу реакцію, дратівливість і плаксивість виводять з ладу і т.д. Дуже часто в цьому можна звинуватити гормональний дисбаланс, але причини можуть бути і не в ньому. Так чи інакше нервова система не справляється з таким емоційним розгойдуванням, що веде до перепадів тиску.


Зрештою, скачки артеріального тиску - це симптоматика гіпертонії, поширеного захворювання, яке сьогодні зараховують до неінфекційних епідемій.

Діагностика допоможе виявити справжню причину такої нестабільності. Зрештою, після діагностики, лікар чітко розпише, що робити, якщо скакає тиск.

Як пов'язані скачки тиску з віком пацієнта


Якщо АТ скаче у підлітків, це можна пояснити певними гормональними змінами.
Хочеться зробити акцент - пояснити і дослідити. Не потрібно все, що відбувається з дитиною в пубертаті, на цей самий пубертат списувати. Пройде, переросте? Не завжди. Тому будь-які дивні симптоми потрібно перевіряти у лікаря.

Тиск же, який скакає і у літньої людини, також має декілька причин. Стан здоров'я різних людей одного віку також може бути різним. Хтось піклується про себе, контролює хвороби, що з'явилися в ці роки, не дозволяючи їх запустити. А хтось п'є таблетки від випадку до випадку, не регулює свій режим (який у віці 60+ має величезне значення).

Окреме питання, найгостріша проблема кардіологів - це самолікування. Непоодинокими є випадки, коли літні пацієнти п'ють ліки, порушуючи режим прийому, дозування, довільно змінюючи засіб. І така ініціатива часто призводить до значних стрибків тиску. Для людини у віці вони дуже небезпечні, це найвищий ризик судинної катастрофи.

Увага! До п'яти найбільш частих причин стрибків тиску у літніх людей відносять: артеріальну гіпертензію, ниркову недостатність, серцеву недостатність, атеросклеротичні зміни судин, порушення медикаментозної терапії.

Чи є ВСД ще одним провокатором коливань АТ?


Вегето-судинна дистонія - термін суто міщанський, який міцно прижився в суспільстві. Ніхто не запише його в медичну карту, ймовірно, запис буде виглядати так - соматоформна вегетативна дисфункція НС. Але уважний читач побачить, що і ця назва занадто загальна, а хочеться конкретики. ВСД - це дійсно поліетіологічний синдром. Він вказує на дисфункції вегетативної системи, які можуть бути різними.

Але лікарі не завжди намагаються виділити певну дисфункцію, зручніше написати синдромний діагноз. Але це загрожує невідповідними, неефективними методами лікування. І ця безрезультатна терапія може бути шкідливою, зокрема, стрибки тиску можуть бути викликані і нею також.

Психічні чи соматичні захворювання сприяють розвитку дисфункції. Захворювання може бути наслідком органічного ураження ЦНС, гормональних змін. Але часто вегетативні розлади є лише частиною тієї ж гіпертензії, ендокринних патологій та ішемії серця.

Терапія ВСД (оскільки так прийнято називати дисфункцію) завжди комплексна і завжди зосереджена на окремих клінічних проявах. Немедикаментозна частина терапії - це нормалізація способу життя, помірні фізичні навантаження, вивчення психологічних проблем. Що стосується ліків, то можна використовувати вітаміни, антиоксиданти, вегетативні стабілізатори, ноотропи, а іноді й антидепресанти.

Чому скаче тиск протягом дня, що призводить до коливань АТ від гіпотонічної симптоматики до гіпертонічної хвороби, як це коригувати - все вирішує лікар.

Його завдання запропонувати пацієнту якісну діагностику, сучасне лікування, грамотний контроль динаміки лікування. Тому за загальною інформацією - ласкаво просимо в інтернет (але тільки в перевірені джерела), а ось за лікуванням - до лікаря реального, віртуальні консультанти поки можуть запропонувати тільки інформаційну допомогу.
7 симптомів дефіциту магнію в жіночому організмі
Чому шоколад для вагітних табу?
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts