fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Таємниця мистецтва носового дихання

Таємниця мистецтва носового дихання Таємниця мистецтва носового дихання

Ніс - складна конструкція посередині обличчя, розміщена в такому стратегічному місці через велике значення для психофізичного здоров'я людини. Незалежно від віку, носове дихання - єдиний правильний спосіб дихання. Йоги також були його послідовниками, і в багатьох текстах ми знаходимо описи його переваг.

Один з перших уроків у книзі «Індуістична наука про дихання йогів» розповідає про те, як навчитися дихати носом і позбутися звички дихати ротом. Автор книги, Рамачарака, також пише, що: "багато захворювань, яким піддається цивілізована людина, безсумнівно, є результатом звички дихати ротом".

Дійсно, пильний спостерігач повсякденного життя помітить, що здатність дихати через ніс стає все більш рідкісним мистецтвом. За показниками, вже 80% дітей і 30-50% дорослих на Заході дихають через рот.

Чому носове дихання настільки важливе?

Лікар Моріс Коттл, засновник Американської асоціації ревматологів, сказав, що ніс виконує не менше 30 функцій в організмі людини. Кожна з них є важливим доповненням до ролі легенів, серця та інших органів.

Ніс на 90% регулює вдихуване повітря відповідно до умов в легенях, тому що:

 • фільтрує - ніс вистелений слизовою оболонкою, яка очищає вдихуване повітря до того, як воно потрапляє до легенів. Підраховано, що три чверті бактерій, що потрапляють у ніс, утримуються в слизовому шарі й таким чином виводяться;
 • нагріває – ніс нагріває температуру вдихуваного повітря і, таким чином, знижує ймовірність охолодження і звуження дихальних шляхів. Повітря, яке обертається в носових раковинах, швидко нагрівається. Наприклад - повітря, яке вдихається при 6°С, буде нагріватися до 30°С до того, як воно досягне задньої частини носової порожнини і досягне температури тіла при проходженні через трахею. Більш того, видих через ніс відновлює 33% видихуваного тепла;
 • розпізнає запахи, і завдяки цьому також аромати, тому що обидва відчуття пов'язані один з одним. Тому, коли у нас нежить, все на смак однаково, і ми не можемо відрізнити смак картоплі від яблука;
 • запобігає втраті вологи – експерименти показали, що середня втрата води при видиху через ніс була на 42% меншою, ніж при видиху через рот;
 • зволожує – ніс містить шар слизу, який злегка зволожує повітря, що вдихається, зменшуючи ризик звуження дихальних шляхів через зневоднення;
 • регулює об'єм повітря – ніздрі - більш вузький прохід для повітря, ніж рот. Дихання через ніс створює невеликий опір вдихуваному повітрю в порівнянні з диханням через рот і, таким чином, зменшує дихальний об'єм, а значить - збільшує кількість кисню в клітинах (ефект Бора);
 • розширює дихальні шляхи – носове дихання полегшує перенесення оксиду азоту з ніздрів у легені. Це газ, який природним чином присутній в організмі людини і має великий вплив на багато функцій організму, в тому числі: забезпечує вільний кровотік і запобігає накопиченню холестерину та жирових відкладень в кровоносних судинах. Повільне та м'яке вдихання через ніс дозволяє збільшити насичення повітря оксидом азоту, що покращує кровообіг і збільшує дихальні шляхи;
 • сприяє нормальному розвитку лицьового черепа і, отже, прямих зубів. Відповідає за правильне розташування язика на піднебінні (як при вимові букви Н). Коли ми дихаємо через рот, язик падає і не протидіє силі щік. Дуги зубів деформуються, обличчя розвивається вниз, а не вперед. Це називається синдромом довгого обличчя і, крім естетичного аспекту, може викликати хропіння і апное уві сні;
 • носове дихання синергетично активізує діафрагму та парасимпатичну нервову систему. Завдяки цьому знижується частота серцевих скорочень (приблизно на 10-15% в порівнянні з диханням ротом) і заспокоюється тіло та розум. Видихання тільки через ніс розширює видих, що збільшує здатність організму входити в стан розслаблення. (Каппо і Холмс, 1984).

Зробіть експеримент: Якщо ви зазвичай дихайте через ніс, зверніть увагу, як ваше дихання рухає вашим тілом. Тепер, на мить, почніть дихати через рот. Ви помітили різницю в біомеханіці дихання ротом в порівнянні з носовим диханням?
Дихання через рот активізує грудний дихальний шлях і допоміжні дихальні м'язи. Це також вимагає використання більшої кількості енергії, ніж черевне дихання.

Знаючи, скільки переваг має носове дихання, варто перевірити, чи так само ми використовуємо цей природний фільтр. Чи знаєте ви, як ви дихаєте в різний час дня і під час різних занять? Коли ви гуляєте, спите, дивитеся телевізор або займаєтеся чимось іншим, чи можете ви дихати через ніс? Або, можливо, ви один з тих людей, котрі скаржаться на закладений ніс і пояснюють звичку дихати ротом?

За словами професора Бутейко, російського лікаря, який присвятив все своє життя диханню, закладений ніс є результатом надмірного дихання. Якщо ви дихаєте вище норми (тобто більше 4-6 літрів на хвилину в стані спокою), то ви викликаєте ряд негативних наслідків в організмі, серед яких надмірне утворення слизу та звуження дихальних шляхів, котрі можуть призвести до частої нестачі повітря, закладеності носу чи кашлю.

Прості способи прочистити ніс

Найпростіший спосіб розблокувати ніс - це вправа, запропонована лікарем Бутейко, завдяки якій ви можете прочистити ніздрі за кілька хвилин, не використовуючи фармакологічні препарати.

УВАГА: ця вправа не повинна виконуватися вагітними жінками, людьми з серйозними проблемами зі здоров'ям, гіпертонією або захворюваннями серця.
1. Сядьте.
2. Якщо можливо, зробіть невеликий вдих і видих. Якщо ніс повністю заблокований, зробіть невеликий вдих куточком рота.
3. Затисніть ніс пальцями і затримайте дихання з закритим ротом. Обережно кивайте чи хитайтеся, доки не відчуєте, що більше не можете затримувати дихання. Тримайся до тих пір, поки не відчуєте сильне бажання дихати.
4. Коли вам потрібно зробити вдих, продуйте ніс і вдихніть через нього.
5. Заспокойте своє дихання якомога швидше.
6. Зачекайте 30-60 секунд і повторіть

7. цю вправу 3-5 разів. 

Додатковою перевагою цієї вправи є її допомога при дефекації. Вуглекислий газ, який збільшується в організмі під час цієї вправи, розслабляє гладку мускулатуру, і тому цю практику можна успішно використовувати під час відвідування туалету.

Другий природний спосіб прочистити ніс - це використання сольового розчину. У йозі ця практика називається джала неті і в ній використовується посудина під назвою неті горщик. Найкраще купувати його в комплекті з мірною склянкою, щоб кожен раз вимірювати потрібну кількість солі (ми використовуємо натуральну морську або кам'яну сіль). Якщо у вас немає мірної склянки, використовуйте співвідношення 1 чайна ложка солі на літр води. Цю практику не слід робити перед виходом на холод.

1. Наповніть ємність теплою кип'яченою водою і розчиніть в ній сіль.
2. Нахиліться над раковиною і нахиліть голову так, щоб одне вухо було спрямоване вниз, а інше - вгору. Не нахиляйте голову назад.
3. Помістіть лійку в верхній отвір і дайте воді витекти з нижнього отвору.
4. Не забувайте дихати через рот, а не через ніс (так! Виключно лише під час цієї практики).
5. Нехай сольовий розчин тече через всю порожнину носа і виходить через іншу ніздрю. Якщо розчин потрапив вам до рота, не ковтайте його, а випльовуйте.
6. Використовуйте половину вмісту горщика неті на одну ніздрю. Повторіть на іншій стороні. Вкінці нахиліться і постійте так кілька хвилин, щоб вся вода витекла з пазух.

Комбінуючи ці дві практики, ваш ніс залишатиметься вільним, і ви зможете в повній мірі скористатися його дивовижними властивостями.

Носовий цикл

Описуючи ніс, варто відзначити дуже цікаве явище, таке як носовий цикл, котрий являє собою змінну модель дихання. Він передбачає чергування фізіологічного набряку слизової оболонки однієї з носових порожнин. Це дозволяє контролювати основний повітряний потік відразу на іншу сторону носа. Цей цикл триває від 1 до 8 годин і виникає у 80% правильно дихаючих людей.

Домінування правого та лівого отворів впливає на нашу енергетичну активність. При диханні переважно через правий отвір посилюється активність лівої півкулі, що виражається в перевазі вербальних, логічних і симпатичних здібностей нервової системи. Цей тип активності визначається чоловічою або сонячною енергією, або домінуванням одного з основних наді (енергетичних каналів в організмі), що називається пінгала.

Дихання переважно через лівий отвір, у свою чергу, підвищує активність правої півкулі, тобто поліпшення просторового, художнього, творчого мислення та домінування парасимпатичної нервової системи. Інші терміни для цієї діяльності - жіноча, місячна чи наді-домінантна енергія, яка називається іда.

Чимало дихальних технік призводять до рівномірного потоку повітря через обидві ніздрі, який спрямований на баланс енергії в тілі та розумі, завдяки чому він може вільно текти через головний енергетичний канал в тілі, що зветься сушумна наді.
Однак, щоб почати будь-яку роботу з диханням, ми повинні повернутися до основ і піклуватися про правильне, спокійне дихання через ніс щодня, а не тільки на свята.

Основною практикою дихання повинно бути спостереження за тим, як ми дихаємо 24 години на добу. Багато з людей розглядають ніс тільки як прикрасу та дивуються, що вони все ще хворіють, мають безліч думок, душевне занепокоєння, хропіння і переживають постійний стрес. Однак, коли вони починають звертати увагу на свої дихальні звички, то помічають, що:

 • часто дихають ротом навіть під час найменших зусиль;
 • дихають в основному грудьми;
 • прокидаються вранці з відчуттям вати в голові та сухості в горлі, а це означає, що вони дихали вночі ротом.

Неправильні моделі дихання багато в чому пов'язані з прогресом цивілізації: забруднення навколишнього середовища, стрес, погане харчування, мала кількість вправ, постійна робота та впевненість в тому, що чим більше ми дихаємо, тим краще.

Між іншим, кожен, хто практикує медитацію або розслаблення, знає, що в глибокій тиші дихання стає дуже м'яким і часто на мить зникає. Якщо ми свідомо працюємо з ним, ми можемо перенести це спокійне та ніжне дихання на інші заняття впродовж дня, завдяки яким ми покращуємо як якість сну, так і фізичну працездатність і кількість енергії. Ми не можемо покращити ці параметри, важко дихаючи та пихтючи ротом.

Існує ще один коронний аргумент на користь носового дихання. Правильне дихання не тільки впливає на привабливість обличчя, але й візуально підвищує IQ. Звичне дихання ротом створює враження "розумової відсталості". Його свідомо використовують в режисурі комедій, зображуючи напів інтелектуальних персонажів у вигляді осіб, які дихають ротом.

Це також добре ілюструється англійським терміном "дихаючий ротом", тобто "mouth-breather". Цей термін, введений в пошуковій системі Google, дає нам результат "дурна людина", або "бовдур". 

Практика йоги під час менструації
Ідеальний щоденний графік за Аюрведою
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts