fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Соняшникова чи оливкова? Корисність олії з точки зору експерта

Соняшникова чи оливкова? Соняшникова чи оливкова?

В інтернеті широко розходиться твердження, «яке доводить», що соняшникова олія корисніша за оливкову. Але чи є це правдою? З'ясовуємо разом з доктором наук.

Основні аргументи на користь соняшникової олії такі. Якщо поглянути на есенціальні поліненасичені омега-6 жирні кислоти, то в соняшниковій олії вони в п'ять разів більше, ніж в оливковій. Як і вітаміни, наш організм не виробляє їх, і вони повинні бути отримані з їжею. Більш того, основним компонентом соняшникової олії є саме така ефірна омега-6 кислота: лінолева. На його частку припадає понад 60% всієї олії.

Причому близько 70% оливкової олії - це олеїнова кислота (вона є головним компонентом сала), яка, як стверджується, не є чимось цінним для організму. За вмістом вітаміну Е соняшникова олія також краща, бо його в ній в 2-3 рази більше, ніж в оливковій олії.

Головне - видимість?

Загалом, коли ви знайомитеся з цими аргументами, ви починаєте вірити, що вас обдурили. І щонасправді дорога оливкова олія набагато гірше дешевої соняшникової олії. Але експерти бачать все по-іншому. Ось що про цедумає знаменитий біогеронтолог, доктор біологічних наук, професор Олексій Москальов:

У оливковій олії практично немає незамінних омега-3 і омега-6 жирних кислот, і це її перевага. Основою оливкової олії є так звані мононенасичені жирні кислоти, насамперед олеїнова кислота. Вони володіють достатньою плинністю для забезпечення пластичності клітинних мембран. Але в той же час вони менш окислюються під час приготування і зберігання, ніж поліненасичені жирні кислоти соняшникової олії. Вся справа в подвійних зв'язках в молекулі жиру. Саме по ним і відбувається окислення жирів, і через це утворюються токсичні речовини. У мононенасичених жирів один подвійний зв'язок, в поліненасичених жирів - два. І тому вони більш легко окислюються і виробляють більше токсичних речовин.

Хімія і життя

— Це закони хімії, але вони підтверджуються і на рівні життєдіяльності організмів, - продовжує Москальов. — В експериментах на довгоживучих тваринах було показано, що мононенасичені жирні кислоти, які включають олеїнову кислоту, переважають у мембранах їх клітин. І навпаки, поліненасичені кислоти (омега-3 та омега-6) є найбільш окислювальними молекулами в нашому тілі, а продукти їх окислення (згіркнення) є токсичними для клітин і канцерогенними.

Коли на тваринах вивчали вплив різних масел на старіння печінки (їх споживали протягом усього життя), то виявилося, що оливкова олія краще за інших. Соняшникова олія викликала фіброз в печінці (запалення і заміщення здорової сполучної тканини), ультраструктурні зміни і окислювальні процеси. Риб'ячий жир (він містить омега-3 жирні кислоти) підвищує окислення, пов'язане з віком, але також має позитивний ефект: він збільшував відносну довжину тіломір (це свідчить про можливе продовження життя). Оливкова олія першого віджиму (ми говоримо тільки про цю олію, її ще називають екстра вірджин) призвела до найменших окислювальних і ультраструктурних змін у печінці. Дослідники прийшли до висновку, що таке оливкове масло можна вважати джерелом харчового жиру, який найкраще зберігає печінку під час процесу старіння.

— Можна також згадати багато інших досліджень оливкової олії першого віджиму », - продовжує експерт. - Наприклад, вона містить цілий комплекс речовин з потенційною геопротективною дією (здатність продовжувати життя). До них відносяться сама олеїнова кислота, гідроксітірозол, олеокантал, олеанолова і оливкова кислоти, еритродіол, бета-ситостерол, вітаміни Е і К1. І в дослідженні на тваринах активність цих речовин була підтверджена: щури, які отримували оливкову олію, жили довше.

Крім того, така олія першого віджиму має властивості антидепресантів і транквілізаторів. У мишей оливкова олія покращувала когнітивну (пізнавальну) функцію і перешкоджала розвитку нейродегенерації. Антимутагенна дія її добре відома.

Люди й звірі

— Більшість цих досліджень важко провести експериментуючи на людях, але є свідчення переваг оливкової олії для людей. Було показано, що саме оливкова олія пов'язана з меншою смертністю у людей, насамперед від серцево-судинних захворювань та інсультів.

Безсумнівно, деякі омега-3 і омега-6 жирні кислоти незамінні і, по суті, як і вітаміни, в невеликих кількостях потрібні нашому організму. Але в той же час краще отримувати омега-3 кислоти з 2 порцій жирної риби на тиждень, а омега-6 - у вигляді жменьки свіжих горіхів і щіпки насіння соняшнику (кунжуту, льону). Справа в тому, що надлишок омега-6 токсичний для генів, сприяє розвитку запальних процесів і нейродегенерації. А ось оливкову олію (без теплової обробки) варто вживати по столовій ложці щодня.
15 фактів про статевий член, які відомі не кожному...
Мозок підлітка: як зрозуміти молоде покоління
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts