fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Полівітаміни: уся правда про переваги й небезпеки найбільш популярних таблеток

Полівітаміни: уся правда про переваги й небезпеки найбільш популярних таблеток Полівітаміни: уся правда про переваги й небезпеки найбільш популярних таблеток

Деякі лікарі стверджують, що в наш стресовий та анти екологічний час будь-яка людина просто зачахне, якщо вона не п'є регулярно полівітаміни, бажано дорогої та шанованої марки. Інші заперечують, мовляв, вітамінні таблетки - це чистісінький маркетинг і профанація на зразок гомеопатії. Кому вірити?

1. П'яні моряки і рисове лушпиння

Все почалося з боротьби з п'янством. На своєму кораблі британський віце-адмірал Едуард Вернон регулярно спостерігав за вакханаліями, оскільки кожен моряк мав право на 280 мл ромів щодня. Вернон зважився на нечувану зухвалість: він замінив чистий ром сумішшю гарячої води і лимонного соку. Матроси, звичайно, були обурені, але вони стали набагато менше хворіти на цингу, яку, як виявилося, провокувала нестача вітаміну С.

Той факт, що здоров'я безпосередньо залежить від харчування, трактувалище древні єгипетські і стародавні китайські лікарі. Але їх вигадки обмежувалися тим, що харчуватися треба різноманітно і регулярно, а ще бажано не роззявляти рота на всяких рябчиків і пулярок, якщо вони тобі не відповідають за соціальним статусом. Відразу ж вперше була доведена користь конкретного продукту, й лимони з апельсинами стали обов'язковою частиною раціону моряків та мандрівників.

Думку про те, що цю користь приносять якісь окремі речовини, що входять до складу продукту, висловив російський біолог Микола Лунін. У 1880 році він провів експеримент: одна група мишей харчувалася молоком, а іншу - штучною, що імітує молоко сумішшю білків, жирів, цукру, солі і води. Миші з другої групи захворіли і померли.

Першим штучно виділеним вітаміном став В1. Його незалежно відкрили японський лікар Уметаро Сузукі і поляк Казимир Функ. Обидва намагалися вилікувати бери-бери - хворобу, яка, власне, й була викликана нестачею вітамінів групи В. Слово «вітамін» - «амінокислота, яка дає життя» - запропонував якраз Функ. У період з 1910-го по 1948-й були відкриті всі 13 речовин, які тепер прийнято вважати вітамінами.

До них відносять речовини, критично необхідні для життєдіяльності людини, але які не є при цьому мінералами, незамінними аміно- і жирними кислотами. Не всі з них виявилися білковими сполуками, як припускав Функ. Хімічна структура і принцип дії у них можуть бути самими різними: більшість вітамінів діють як ензими, тобто прискорюють хімічні реакції в організмі, частина - як антиоксиданти, вітамін D - як гормон. Вітамін А - це взагалі не одна речовина, а цілих шість одночасно. Найголовніше, що без них людина просто не може існувати.

2. Триста доз за один ковток

Вибух любові до полівітамінів - а їх регулярно споживають 45 відсотків росіян, і показник цей зростає - стався у світі завдяки діяльності Лайнуса Полінга. У сферу його інтересів входило буквально все: від мінералогії та квантової механіки до боротьби за мир у всьому світі - справжня людина Відродження, яка запізнилася народитися на 500 років. Відзначивши двома Нобелівськими преміями успіхи в хімії та боротьбі проти ядерних випробувань, Полінг взявся за медицину, де як панацею від усіх хвороб рекламував вітамін С. Власне, абсолютно звична для нас ідея при перших симптомах застуди з'їсти кілька таблеток аскорбінки - це якраз робота Полінга.

Він щодня приймав 300-кратні дози вітаміну С, а потім додав до них й інші вітаміни, колесив по країні, виступав на радіо й ТБ і закликав усіх наслідувати його приклад. Почавши з застуди, Полінг потім додав до списку виліковних вітамінами хвороб серцево-судинні, психічні, отруєння і навіть рак - всього близько півсотні недуг. Було проведено чимало медичних експериментів, в яких двом групам хворих видавалися кінські дози вітаміну С, і якіне приводили до жодних помітних результатів, але Полінга, котрий перебував у повній ажитації, було вже не зупинити. Головне, що йому - єдиному в світі дворазовому лауреату Нобелівської премії і по-справжньому геніального хіміку і фізику (але, на жаль, очевидно, посередньому лікарю) - вірили мільйони.

А численні фармацевтичні компанії, навпаки, не вірили в своє щастя. Лише за 1970-і роки продаж полівітамінів - в першу чергу в США, де, власне, і жив Лайнус Полінг, - збільшився у чотири рази. Технології щосили прагнули наздогнати попит. У довоєнні та післявоєнні роки вітаміни - що були тоді не профілактичними, а лікувальними препаратами - виготовлялися безпосередньо з рослинних і тваринних продуктів, котрі їх містили. Наприклад, вітамін В1 виділяли, вимочуючи в воді рисове лушпиння, а вітамін D добували зі шкірного овечого жиру.

Досягнення в галузі прикладної хімії зробили виробництво вітамінів чимось на кшталт гри в конструктор Lego. У ролі кубиків - крохмаль, глюкоза, амінокислоти та інші основи органічної хімії, з яких легко зібрати імітацію конкретної харчової речовини, включаючи вітаміни. Як і фармацевтична промисловість в цілому, у виробництві вітамінів панує реклама і маркетинг. Американські дослідження стверджують, що в деяких випадках прибуток від виробництва і продажу вітамінів може досягати 1600%, і заробляти менше 200-300% просто соромно.

3. Плюси і мінуси прийому вітамінів

Прихильники вітамінів - якщо не брати екстравагантних персонажів на кшталт Лайнуса Полінга - наводять наступні аргументи:

  1. Раціон середньостатистичного людини не гармонійний і незбалансований, а останнім часом він складається з фаст-фуду і консервованого пива. Вітаміни - це найпростіша можливість налаштувати свій раціон.
  2. Різні вітаміни містяться в різній, далеко не всім підходящій їжі. Наприклад, горезвісний вітамін С міститься переважно в кислих продуктах - лимонах, апельсинах, квашеній капусті і т.д. Такі продукти не можуть їсти люди з проблемами травлення, відповідно, вони приречені на дефіцит вітаміну С. Аналогічна ситуація, наприклад, з вегетаріанцями і веганами, позбавленими багатих на вітаміни печінки і яєчних жовтків.
  3. Вітаміни, на відміну від звичайної їжі, легко зберігаються, і крім того, вони не псуються набагато довше. Продукти ж не можуть гарантувати постійну концентрацію вітамінів, до того ж концентрація може знижуватися через вплив температури і світла. Таблеткам це не загрожує.

Противники любителів полівітамінів висувають зустрічні аргументи:

  1. Потреби кожного організму індивідуальні, засвоюваність і переносимість вітамінів також індивідуальні. Неможливо розрахувати універсальний, придатний для всіх комплекс речовин. Відповідно, існує висока ймовірність того, що людина буде регулярно перевищувати або недобирати дозу одного чи декількох вітамінів..
  2. У звичайному житті люди отримують вітаміни постійно з їжею на протязі дня. Приймаючи полівітаміни, людина різко збільшує в організмі концентрацію одночасно безлічі вельми активних з біологічної точки зору речовин - навряд чи таке навантаження пройде безслідно.
  3. Полівітаміни просто не можуть нормально діяти на організм людини. У тому ж лимоні, крім аскорбінової кислоти - вітаміну С - є лимонна та яблучна кислота, цукор, клітковина, пектини і навіть невелика кількість білків і жирів. Людський організм не є хімічною лабораторією, а результатом еволюції, і він влаштований так, щоб отримувати вітамін С саме в такій комбінації, в якій він зустрічається в овочах і фруктах. Без великої кількості допоміжних речовин вітаміни просто не приносять користі. Але хіміки ще не навчилися повністю відтворювати ідентичні натуральним апельсини та банани.
  4. Нарешті, є свідчення того, що вітаміни можуть не попереджати, а, навпаки, спровокувати захворювання. Ще на початку 2000-х років Всесвітня асоціація охорони здоров'я оприлюднила заяву, яка попереджає про неконтрольоване використання синтетичних вітамінів для профілактичних цілей. Висновок базувався на дослідженнях, які стверджували, що регулярний прийом вітамінів хворими на рак не зупинив, а навпаки спровокував розвиток цього захворювання.

У будь-якому випадку, навіть якщо не вірити досить радикальним висловлюванням, можна точно сказати, що приймати вітаміни щодня, місяць за місяцем, не можна категорично. Робити це можна тільки за вказівкою і під наглядом лікаря. Якщо ви регулярно і багато займаєтеся спортом або фітнесом, вам також можуть знадобитися додаткові вітаміни, але не повний комплекс, а тільки три з них: вітамін С, який підтримує ваш імунітет, який може страждати від навантажень, вітамін D, зміцнюючий зв'язки та кістки, а також вітамін В12, який допомагає м'язам відновлюватись і рости. Але знову ж таки, ви не повинні самостійно купувати таблетки чи порошки - спочатку проконсультуйтеся з лікарем. І найголовніше, вітаміни не замінюють здорове харчування, а в крайньому випадку доповнюють його.

 
Чи допомагає йога в кар'єрі?
15 фактів про статевий член, які відомі не кожному...

Читайте також:

 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts