fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Культурні витоки аюрведи

Культурні витоки аюрведи Культурні витоки аюрведи

Повернення до витоків стародавнього знання на початку третього тисячоліття дає надію на зцілення нашого суспільства.

Аюрведа (лат. - «наука про життя») є частиною ведичної культури античної арійської цивілізації Бхарата-Варша або Аріяварта, яка існувала багато тисячоліть тому. Свого часу ця культура охопила ряд країн і сприятливо вплинула на всю планету.

Вивчаючи давні манускрипти, які дійшли до нас, можна оцінити широту світогляду та найбільшу мудрість людей, що жили у ведичну епоху. Коли західний світ ознайомився з ведичними канонами, його уявлення про стародавніх людей як про примітивних дикунів було повністю розвінчано. Тепер ми знаємо, що древні арії свідомо уникали технократичного розвитку, бо розуміли, що воно не в змозі дати людям щастя - навпаки, може зруйнувати всю планету. Тому девізом аріїв було: «Жити просто і думати піднесено».

Сучасна цивілізація, навпаки, дуже пишається своїми досягненнями в області техніки та електроніки. Збудовані гігантські міста, в яких так зручно жити і працювати. Багатоповерхові будинки наповнені найрізноманітнішою технікою. Ми подорожуємо на автомобілях і потягах, і величезні авіалайнери дозволяють всього за кілька годин досягти будь-якої точки планети. Ми легко спілкуємося з людьми, які знаходяться за сотні кілометрів. Повністю автоматизовані технологічні лінії заводів і фабрик дають можливість, не докладаючи великої фізичної праці, виробляти небачену кількість продукції. Але якою ціною ми добилися всього цього? Чим ми заплатили за весь той матеріальний комфорт, яким так пишаємося?

Сьогодні наша цивілізація пожинає жахливі, руйнівні плоди своєї безвідповідальності. Створена страшна зброя, здатна за кілька днів знищити все живе на планеті. Ліси майже повністю вирубані, річки і моря перетворилися на стічні канави, повітря отруєне хімічними відходами підприємств і автомобілів, і все більше тварин і птахів потрапляє до «Червоної книги».

Чесність, відкритість, доброта, скромність і милосердя поступилися місцем страшним вадам. Світ насичений лицемірством, заздрістю, жадібністю і гординею; ненависть і ворожнеча роздирають людство на частини. Як наслідок - з'явилися небачені досі, смертельно небезпечні хвороби. Тому не дивно, що в нинішньому столітті виріс інтерес Заходу до Сходу, особливо - до східної медицини, що зберегла живі коріння ведичної культури. Повернення до витоків стародавнього знання на початку третього тисячоліття дає надію на зцілення нашого хворого суспільства.

Арії вказують в своїх канонах, що цивілізації гинуть, як правило, не в результаті космічних катастроф, глобальних стихійних лих і війн, але через те що кожен починає думати тільки про себе, тільки про те, щоб брати, а не давати іншим. А адже основний принцип гармонії - обмін енергіями. Тільки він відкриває серця людей для любові і робить світ щасливим…

Аюрведа, будучи не стільки медичною, скільки філософською системою, була дана не якійсь обраній нації чи окремим людям - вона була принесена в дар всьому Людству. Універсальна і досить гнучка, Аюрведа містить алгоритми, які можна застосовувати в будь-якому місці і в усі часи. Але це не означає, що знання слід прищеплювати механічно. Його необхідно адаптувати до певних географічних, кліматичних, культурних і соціальних умов у відповідності з ведичним принципом передачі знання Деша-кала-патра («місце-час обставини»). Що ж лежить в основі тих знань, про які тут йдеться?

Невід'ємна складова ведичної культури, Аюрведа грунтується на філософській системі Санкх'я, яка описує у всіх деталях будову матеріального світу і його закони, на Джйотиша Шастра, що включає в себе астрономію, біо космос, ритмологію, астрологію, і на ведичній натуропатії (природних методах профілактики та лікування захворювань).

Санкх'я (букв. «обчислення») - філософський напрямок, заснований древнім мудрецем Капілою. Він пов'язаний з перерахуванням першопочатків і в якомусь сенсі нагадує сучасну фізику (правда, остання відкрила далеко не всі згадані санкх'я закони). Ілюструючи приказку «Нове - це добре забуте старе», даний розділ ведичного знання містить, наприклад, опис знаменитої формули Ейнштейна «E = mc2».

Санкх'я досліджує головним чином будову різних об'єктів матеріального світу. Її суть викладена в 13-му розділі «Бхагавад Гіти»: маха-бхутані аханкаро буддхір авьяктам ева ча індріяні дашайкам ча панча чендрія-гочарах іччха двешах сукхам дуккхім сангхаташ четана дхрітіх етат кшетрам самасена са-вікарам удахрітам («П'ять головних елементів: его, розум, непроявлене, розум і десять почуттів (індрій), п'ять об'єктів почуттів, бажання, відраза, радість, страждання, сукупність, ознаки життя і переконання - все це становить поле діяльності і його взаємодії») (13.6-7). Згідно ведичним вченням, в основі об'єктів матеріального світу лежать 24 елемента. У своїй філософії Капіла муні (Муні - так називали сучасники найбільш шанованих мудреців (прикл. ред.) детально досліджує кожний з них і їх взаємодію.

У даній системі знань матерія спочатку має форму енергії, яка під впливом волі Брахми «ущільнюється» в речовину, створюючи все різноманіття видимих і невидимих нашому оку об'єктів Всесвіту.В основі кожного - п'ять складових частин цього світу, так званих «грубих» матеріальних елементів або стихій (маха-бхут), які сутність:

• «земля» (прітхві), що являє принцип структури або твердого стану речовини (енергія, запакована в речовину),
• «вода» (джала) — принцип взаємодії або рідкого стану речовини,
• «вогонь» (агні) — принцип виділення енергії з речовини (розпакування енергії) або плазмового стану,
• «повітря» (ваю) — принцип руху матерії або газоподібного стану речовини, і нарешті,
• «ефір» (акаша) — субстанція простору, якийсь аналог такого поняття сучасної науки, як фізичний вакуум або фізичне поле матерії.

Крім цих матеріальних елементів існують і більш тонкі (польові) складові матерії, головними серед яких є почуття (індрії), розум (манас), інтелект (буддхі) та хибне его (аханкара). Сьогодні більшість вчених не визнає їх елементами власне матерії, а, в кращому випадку, вважає не більше ніж результатом діяльності мозку. Однак Капіла описує їх як самостійну складову частину Природи. Розглядаючи Всесвіт як єдиний живий організм, влаштований на зразок людського тіла, він виводить концепцію тотожності макро- і мікрокосму. Кожна дія у Всесвіті має причину і наслідок (властивість елементу «вогонь»). Кожна точка Всесвіту містить інформацію про весь Всесвіт (властивість елементу «ефір»). Що внизу, те й вгорі (властивість елементу «повітря»). Всі об'єкти Всесвіту перебувають у нерозривному зв'язку один з одним (властивість елементу «вода»). Енергія Всесвіту, переходячи з одного стану в інший, ніколи не зникає (властивість елементу «земля»).

10 продуктів, від яких потрібно відмовитися цієї о...
10 ознак того, що вам точно пора на йогу

Читайте також:

 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts