fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Фізичні вправи можуть допомогти оговтатися від стресу

Фізичні вправи можуть допомогти оговтатися від стресу Фізичні вправи можуть допомогти оговтатися від стресу

Регулярні фізичні вправи допомогли лабораторним мишам залишатися психічно витривалими, навіть коли їхнє життя, здавалося, було сповнене загрозами.

Згідно з новим захоплюючим дослідженням, проведеним на мишах, вправи допомагають впоратися з надмірним стресом. Було виявлено, що регулярні вправи підвищують рівень хімічної речовини в мозку тварин, що допомагає їм залишатися психологічно стійкими і відважними, навіть коли їх життя раптово здається дивним, лякаючим і повним загроз.

У дослідженні брали участь миші, але, ймовірно, це матиме наслідки і для нашого виду, оскільки ми стикаємося зі стресом і тривогою, через триваючу пандемію, і через сучасні політичні та соціальні потрясіння.

Стрес, звичайно, може бути нашим союзником. Надзвичайні ситуації та небезпеки вимагають негайної реакції, а стрес призводить до швидкого і корисного потоку гормонів та інших хімічних речовин, які змушують наш організм діяти.

"Якщо на вас стрибне тигр, вам слід тікати", - говорить Девід Вайншенкер, професор генетики людини в Медичній школі Університету Еморі в Атланті і старший автор нового дослідження. Реакція на стрес у такій ситуації є доречною та цінною.

Але якщо потім ми "підстрибуємо від кожного шуму" і уникаємо тіней, ми занадто гостро реагуємо на первинний стрес, продовжує доктор Вайншенкер. Наша реакція стала неадаптивною, тому що ми більше не реагуємо з належним страхом на жахливі речі, а реагуємо з нервовою тривогою на повсякденність. Нам не вистачає стійкості до стресу.

Цікаві минулі дослідження показали, що вправи, по всій видимості, сприяють підвищенню стійкості до стресу. Наприклад, щури, які кілька тижнів бігають на колесах, а потім відчувають стрес, злегка похитуючи лапами, згодом реагують на незнайому - але безпечну - місцевість з меншим страхом, ніж сидячі щури, які також відчувають тряску.

Але фізіологічні основи відносної плавучості тварин після фізичних вправ залишаються в деякій мірі загадковими. А щури - це всього лише один вид. Виявлення аналогічного взаємозв'язку між фізичною активністю і стійкістю у інших тварин підвищить ймовірність того, що аналогічний зв'язок існує і у людей.

Отже, для нового дослідження, яке було опубліковане в серпні в журналі "Неврологія", доктор Вайншенкер і його колеги вирішили працювати зі змученими мишами та зосередити увагу на можливих ефектах дії галаніну, пептиду, який виробляється в організмі багатьох тварин, а також у людей.

Галанін, як відомо, пов'язаний з психічним здоров'ям. Люди, народжені з генетично низьким рівнем галаніну, мають надзвичайно високий ризик депресії та тривожних розладів.

Численні дослідження показують, що фізичні вправи збільшують виробіток цієї речовини. В експериментах на щурах, деякі з яких проводилися в лабораторії доктора Вайншенкера, дослідники виявили, що вправи призводять до різкого збільшення виробітку галаніну в мозку тварин, особливо в тій частині мозку, яка, як відомо, бере участь в реакціях фізіологічного стресу. Мабуть, найцікавіше, вони також виявили, що чим більше там галаніну, тим вища стійкість щурів до стресу.

Вони зібрали здорових дорослих мишей чоловічої та жіночої статі для нового дослідження і дали деяким з них доступ до коліс у своїх клітках. Інші залишались неактивними. Миші зазвичай люблять бігати, а миші в колесах щодня долають кілометри. Через три тижні вчені перевірили наявність генетичних маркерів галаніну в мозку мишей і виявили, що вони значно вищі у бігунів, причому більший пробіг корелює з більшим вмістом галаніну.

Потім вчені піддали стресу всіх тварин легким ударом по лапах, тоді як миші були стримані і не могли кинутись геть. Цей метод не завдає фізичної шкоди мишам, але лякає їх, як підтвердили вчені, перевіривши у мишей гормони стресу. Показники взлетіли.

На наступний день вчені помістили бігунів і неактивних тварин в нові ситуації, покликані знову їх непокоїти, включаючи клітки як зі світлими, відкритими, так і з темними, закритими ділянками. Миші - тварини-жертви, і їх природна реакція - бігти в темряву, а потім, коли вони відчувають себе в безпеці, досліджувати відкриті простори. Тепер бігуни відреагували, як нормальні, здорові миші, обережно рухаючись до світла. Але сидячі тварини, як правило, ховалися в тіні, все ще занадто пригнічені стресом, щоб досліджувати їх. Їм бракувало стійкості.

Нарешті, вчені підтвердили, що галанін відіграв ключову роль у стресостійкості тварин, розводячи мишей з незвично високим рівнем цієї речовини. Ці гризуни реагували на стрес від ударів по лапах, як бігуни, з потоками гормонів стресу в усе тіло. Але на наступний день, подібно бігунам, вони обережно оглянули добре освітлені ділянки темної і світлої клітки, не безрозсудно, а з належною обережністю.

Результатом цих експериментів є те, що велика кількість галаніну, мабуть, має вирішальне значення для стійкості, принаймні у гризунів, - говорить Рейчел П. Тілладж, доктор філософії, кандидат в лабораторію доктора Вайншенкера, який керував новим дослідженням. А фізичні вправи збільшують кількість галанініну, посилюючи здатність тварин залишатися стійкими перед обличчям будь-яких перешкод, які життя - і наука - ставлять перед ними.

Звісно, це було дослідження на мишах, а миші - не люди, тому з цього дослідження неможливо дізнатися, чи фізичні вправи та галанін працюють так само й для нас, і якщо так, то які обсяги та типи фізичних вправ можуть найкраще допомогти нам впоратися зі стресом.

Але в будь-якому випадку регулярні фізичні вправи настільки корисні для нас, що їх використання зараз може допомогти нам впоратися з сьогоднішніми невизначеностями і турботами, "просто має хороший сенс", - говорить доктор Вайншенкер.

 

Більше, ніж з гарніром: як вживати розмарин, щоб о...
9 найкращих напоїв, які потрібно пити, коли ви хво...
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts