fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Фітнес-залежність: так, ви можете пристраститися до вправ!

Фітнес-залежність: так, ви можете пристраститися до вправ! Фітнес-залежність: так, ви можете пристраститися до вправ!

Виявляється, можна пристраститися не тільки до шкідливих для здоров'я занять. Добра звичка ходити в тренажерний зал може перетворитися на серйозну залежність з пошуком кайфу будь-якою ціною.

Проходячи повз бар дорогою до спортзалу, ви, мабуть, пишаєтесь тим, що не робите нічого саморуйнівного (принаймні сьогодні). Однак почекайте, через півгодини ви вже як одержимий проливаєте відра поту на біговій доріжці та нетерпляче скачете від одного тренажеру до іншого - в гонитві за кайфом від вправ. Ця ідея здається смішною, але для деяких чоловіків бажання стати швидшим, кращим, сильнішим виходить з-під контролю.

«ЯКЩО ВИ ТРЕНУЄТЕСЯ ТІЛЬКИ ЗАРАДИ ПРИЛИВУ КАЙФУ ПІСЛЯ ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ, ТО, МОЖЛИВО, ВИ НАЛЕЖИТЕ ДО ТІЄЇ МЕНШОСТІ, ЯКА СТРАЖДАЄ НЕЗДОРОВОЮ ЗАЛЕЖНІСТЮ ВІД ФІТНЕСУ», — ГОВОРИТЬ ПОЛ РАССЕЛ, СПОРТИВНИЙ ПСИХОЛОГ З УНІВЕРСИТЕТУ БОЛТОН.

Теорія про те, що до вправ можна пристраститися, називається гіпотезою збудження симпатичної нервової системи. Коли ви викладаєтеся в спортзалі чи займаєтеся бігом, ваш організм переповнюють хімічні речовини, які викликають відчуття задоволення. Це і нейротрансмітери серотонін і норадреналін, і бета-ендорфіни, що заглушають біль, зменшують відчуття тривоги та дають легку ейфорію, як від пари келихів вина. «Протягом півгодини інтенсивних аеробних вправ організм виробить в п'ять разів більше бета-ендорфінів, ніж за той же час, проведений у спокої», — говорить Рассел. Тож не дивно, що ми хочемо все більше і більше.

Ризик виникає, коли з'являється звикання до речовин, які викликають прилив кайфу. «Доводиться постійно збільшувати інтенсивність фізичних навантажень, щоб отримувати все більше і більше ендорфінів», — пояснює Аттіла Сабо, який читає лекції з психології спорту та фітнесу в Печському університеті в Угорщині.

На цьому вирішальному етапі і відбувається перетворення здорового чоловіка в залежного, оскільки він починає висувати все більш нездорові вимоги до себе. «Ви починаєте пропускати дні відпочинку та продовжуєте тренування навіть після травм, — говорить Сабо, — а це загрожує такими ризиками, як стресові переломи, а також пошкодження суглобів і сухожиль».

Майкл Лопес з Борнмута прекрасно знає про ці проблеми та називає себе «наркоманом спортзалу». Він став особистим тренером лише тому, що це дало можливість тренуватись і під час роботи. «Я постійно намагаюся збільшувати навантаження, хоча розумію, що це не має сенсу», — зізнається він.

На відміну від наркоманії чи алкоголізму, навіть якщо людина нав'язливо тягнеться до тренувань, їй все одно потрібна мотивація та самодисципліна для занять.

ЗІ СЛІВ РАССЕЛА, ЗАЗВИЧАЙ ЗАЛЕЖНІСТЬ ФОРМУЄТЬСЯ НА ОСНОВІ ПСИХОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ. «ЦІ ПРОБЛЕМИ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ НИЗЬКА САМООЦІНКА ЧИ ЗАВИЩЕНА МОТИВАЦІЯ І САМОВПЕВНЕНІСТЬ», — ГОВОРИТЬ ВІН.

Майкл почав тренуватися, ще будучи худим 18-річним хлопцем, але через деякий час він став просто одержимим тренажерами, і його залежність почала впливати на стосунки з людьми, як це зазвичай буває з наркозалежними, алкоголіками та ігроманами. «Я відмовився провести відпустку зі своєю дівчиною, тому що хотів поїхати до спортивного табору, я пропустив інші важливі події в її житті через свої тренування. Невдовзі після цього ми розійшлися», — розповідає він.

Для Майкла відмова від тривалих стосунків стала прийнятною ціною за підтримання себе на вершині спортивної форми. «Мої стосунки з жінками тепер рідко тривають довше декількох тижнів, — зізнається він, — але мене це влаштовує, тому що я знаю, що все одно не зможу приділяти їм стільки уваги, скільки вони б хотіли».

«Щоб не перетнути небезпечну межу, потрібно відстежувати момент, коли ви починаєте занадто інтенсивно займатися, — говорить Рассел. — Якщо ви підвищуєте обсяг навантажень на 10% щотижня, слід переглянути свою мотивацію».

Обмежуйте свою жагу до ендорфінів, додаючи до тренувань вправи на гнучкість, займайтеся крос-тренінгом, в якісь дні просто відпочивайте від занять. «Не зосереджуйтесь лише на аеробних або силових вправах, — знову радить Рассел. — Найважливіше - постійно піддавати організм як аеробним, так і анаеробним навантаженням, щоб не виникло звикання до ендорфінів, через яке ви потрапляєте в пастку та починаєте знову і знову шукати кайф».

Цілком можливо тренуватися та підтримувати себе у хорошій формі, не завдаючи шкоди психіці, тілу та соціальному життю. «Всім відомий момент в кінці заняття, коли організм переповнений „речовинами задоволення", — говорить Сабо, — це допомагає нам підтримувати мотивацію для тренувань, і це абсолютно нормально». Не забувайте про це, коли будете зашнуровувати кросівки перед заняттям.

Суцільне задоволення і ніяких «ломок»

Програма тренувань для здорового ендорфінового кайфу. Цю програму пропонує особистий тренер з Джерсі Анна Сомма. Вона розроблена для отримання оптимальних результатів при достатньому відпочинку, що дозволяє контролювати режим тренувань. Заняття з вагами повинні займати не більше 20 хвилин, але намагайтеся використовувати великі ваги.

Понеділок

Кардіотренування: 30 хвилин
Вправи з вагами: 20 хвилин
Робіть наступні вправи по два підходи, 10-15 повторів у кожному:

1. Жим штанги від грудей
2. Розведення гантелей лежачи на похилій лаві
3. Присідання зі штангою
4. Розгинання ніг
5. Згинання ніг
6. Тяга донизу на трицепс
Вправи для м'язів живота та для розтяжки: 10 хвилин

Вівторок - відпочинок 

Середа
Кардіотренування: 30 хвилин

Вправи з вагами: 20 хвилин
Робіть наступні вправи по два підходи, 10-15 повторів у кожному:

1. Тяга верхнього блоку
2. Пуловер
3. Тяга штанги в нахилі
4. Жим від плечей
5. Розведення гантелей в сторони
6. Згинання рук з гантелями чи штангою
Вправи для м'язів живота та для розтяжки: 10 хвилин

Четвер - відпочинок

П'ятниця
Кардіотренування: 30 хвилин

Вправи з вагами: 20 хвилин
Робіть наступні вправи по два підходи, 10-15 повторів у кожному:

1. Жим штанги від грудей
2. Розведення гантелей лежачи на похилій лаві
3. Присідання зі штангою
4. Розгинання ніг
5. Згинання ніг
6. Тяга донизу на трицепс
Вправи для м'язів живота та для розтяжки: 10 хвилин

Субота - відпочинок

Неділя - відпочинок
Як правильно захищатися від жінки: три правила сам...
Як навчити дитину постояти за себе в небезпечній с...
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts