fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Дофамін і досягнення цілей: як отримати кредит енергії в банку мозку

Дофамін і досягнення цілей: як отримати кредит енергії в банку мозку Дофамін і досягнення цілей: як отримати кредит енергії в банку мозку

Лікар, кандидат медичних наук, викладач медичного університету Андрій Беловешкін розповідає чим дофамінова система схожа на банк і як навчити себе досягати поставлених цілей.

Дофамін - як валюта, під що завгодно мозок її не видає

У світі існує безліч занять, в яких ми можемо або бути успішними, або залишитися ні з чим. Тому мозок завжди проводить часто неусвідомлений аналіз ймовірності отримання користі і на його основі видає нам кредит мотивації. Якщо мета визнана гідною і шанси на її досягнення високі, то ми наповнюємося енергією і діємо. За цей процес відповідає дофамінова система мозку, а її нейромедіатор - дофамін - можна умовно розглядати як валюту мозку.

Як і будь-яку валюту, дофамін потрібно заробити, і його завжди не вистачає. У природних умовах дофамін виробляється тоді, коли ми робимо щось важливе і корисне для себе, прокачуючи свої навички і посилюючи ресурси: пробіглися - дофамін, виспалися - дофамін, дізналися нове - дофамін і так далі. З кожної дії виділяється трохи, але якісна диверсифікація забезпечує відмінне самопочуття.

Зрозуміло, витрачати таким трудом нажиту валюту просто так мозок не збирається. І коли ви говорите собі "треба": вивчити мову, схуднути або оволодіти новим навиком, - мозок розуміє, що це вимагатиме великих витрат енергії. Яких, можливо, зараз зовсім немає і які потрібно брати в кредит. Тому мозку простіше саботувати цілі, ніж витрачатися на їх досягнення.

Дофамінова система - банк, ви - підприємець

Уявіть собі дофаміновую систему як банк, а префронтальну кору вашого мозку як підприємця. Для отримання кредиту важливо мати хороший бізнес-план на майбутнє: відмінну ідею з високими шансами на досягнення результату. Чим ширше ваш горизонт планування, чим ясніше ви уявляєте, як саме збираєтеся досягти своїх цілей, як будете справлятися з виникаючими труднощами, тим ймовірніше отримання кредиту довгострокової мотивації.

Покажіть "банку", що справа виграшна, інноваційна і обіцяє великий дохід, поясніть, чому саме ви здатні з цим справитися! Чим краще ви уявляєте майбутнє, тим вірогідніше його досягнення.

Якщо ж вам важко уявити, що буде з вами через місяць, то і не сподівайтеся на мотивацію в довгострокових цілях - ваш мозок не дасть енергію, якщо ви живете одним днем. Ймовірність неповернення кредиту мотивації настільки висока, що не варто і ризикувати. Зверніть увагу: під ваші фантазії про те, що "одного разу я прокинусь мільйонером" або "вийду заміж за принца", мозок і гроша ламаного не дасть, потрібні тільки чіткі та реальні плани.

Щоб отримати кредит, потрібно мати хорошу кредитну історію: ви повинні мати досвід набуття таких навичок, нехай і в менших масштабах. Коли ви берете під контроль навіть малий аспект своєї мети і його виконуєте, це дає вам впевненість, а для мозку - покращує вашу кредитну історію. Хм, змогли бігати і займатися раз на тиждень? Значить, можна дати енергії і на заняття 2 рази на тиждень. Кредит на меншу суму отримати набагато реальніше, тому знизьте запити і підвищуйте їх потім поступово.

Для отримання кредиту потрібна хороша застава і відсутність заборгованостей. Стан нашого здоров'я - це і є наша застава. Якщо ми добре харчуємося, висипаємося, маємо розвинену м'язову систему, контролюємо стрес, маємо хороше соціальне коло і соціальний статус, то з цими ресурсами мозок з радістю дасть нам мотивацію на майбутнє. Якщо ж ви ледве дотягуєте до вечора п'ятниці, ледве справляєтеся зі стресом, то вся валюта мозку буде йти на забезпечення щоденного функціонування, без відкладання запасу на майбутнє.

Домовляйтеся, а не вибивайте силою

Часто щоб отримати більше ресурсів від свого організму, ми діємо грубо, змушуючи себе що-небудь робити силою волі, примусом. Але зловживання словом "треба" призводить до падіння рівня дофаміну і сильним вольовим затратам. Тому на одній силі волі в досягненні довгострокових цілей далеко не заїдеш. Також багато хто намагається обдурити дофамінову систему, вдаючись до різних стимуляторів-халяви.

Дофамінова халява - це все, що піднімає рівень дофаміну без реальної роботи, без зусиль. З'їли солодке - настрій піднявся, випили - покращилася суб'єктивна самооцінка. Але друк нічим не забезпечених грошей завжди призводить до інфляції.

Надлишок дофамінової стимуляції мозку призводить до появи залежності і ще більших розладів мотивації.

Ймовірність отримати кредит вище, коли у вас є здібності до того, на що ви його просите. Мозок оцінює це за рівнем задоволення - усвідомленого отримання задоволення при занятті певною справою. Якщо вам тільки «треба», але при цьому зовсім не подобається, то, ймовірно, в кредиті вам відмовлять. А якщо вас до чогось сильно тягне, але ви не отримуєте задоволення, то ризик порушення дофамінової системи помітно зростає.

Не шукайте мотивацію зовні, все, що вам потрібно, є в вашій голові

Сформуйте хорошу кредитну історію, потренувавшись на дрібницях, навчіться отримувати задоволення від мети, утримайтеся від зайвої стимуляції, накопичте внутрішні резерви.

І потім створіть реалістичний і надихаючий бізнес-план по досягненню своєї мети. Тоді ваш мозок дасть вам таке натхнення і мотивацію, що вашій енергійності можна буде лише позаздрити. Вчіться не ламати себе, а вести переговори на рівних.

Джерело страхів і тривоги: Як розблокувати "М'яз Д...
Наука про користь медитації
 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts