fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

Ароматерапія: цікаві факти з історії

Ароматерапія: цікаві факти з історії Ароматерапія: цікаві факти з історії

Протягом тисячоліть ароматерапевтичні ефірні олії були важливою частиною практики особистого догляду та ліків - їх використовували як парфуми, тоніки, миючі засоби, мазі та багато іншого.

Звіти показують, що до деяких найбільш ранніх цивілізацій, які прийняли використання ароматерапії, відносяться древні китайці, індіанці, єгиптяни, греки та римляни.

Цікаві факти з історії ароматерапії
Понад 2500 років тому Гіппократ рекомендував ароматичні ванни для загального самопочуття та профілактики здоров'я.
У 100 році нашої ери знаменитий філософ Діоскорид згадував ароматичні масла в деяких своїх творах, включаючи кардамон, корицю, мірру, базилік, фенхель, ладан, ялівець, сосну, троянду, розмарин і чебрець.
Ароматерапевтичні масла використовувалися давньоєгипетськими священиками під час релігійних церемоній, а також в якості антисептичних засобів.
З кінця 1800-х років дослідники почали використовувати ботанічні екстракти в дослідженнях, публікуючи свої звіти у відомих медичних журналах. Французькі та німецькі професори медицини почали використовувати ароматерапію для боротьби з такими захворюваннями, як туберкульоз та інфіковані рани.
На початку 19-го століття, ефірні олії стали використовуватися в практиці західної медицини. Лікарі почали виділяти діючі речовини рослин ("активні інгредієнти"), щоб використовувати їх для виготовлення рецептурних ліків.
Французькі солдати, що поверталися додому після Першої світової війни, лікували ароматерапевтичними маслами рани, тривогу та депресію.
Сьогодні продажі ароматерапевтичних засобів: лосьйонів, свічок, масел й ароматів вищі, ніж будь-коли раніше.

Факти та вигадки про ароматерапію: як запахи впливають на здоров'я людей
Ароматерапія не входить до арсеналу сучасної медицини, її доля - салони краси, масажні кабінети. Тим не менш, вчені намагаються зрозуміти, як запах впливає на поведінку людини, настрій та фізіологію.
Рослинні ефірні масла в Стародавньому Китаї спалювали для обкурювання приміщень, єгиптяни додавали в розчини для бальзамування померлих, римляни брали з собою в терми. Але наука зайнялася цим порівняно недавно. Термін "ароматерапія" ввів в 1920-х роках французький хімік Рене-Моріс Гаттефоссе (Rene-Maurice Gattefosse).
У рослинах, безумовно, є корисні речовини. Наприклад, кору верби жували здавна, щоб лікувати запалення, а потім в ній виявили ацетилсаліцилову кислоту, відому тепер як аспірин. Але одна справа приймати ліки в таблетках, і зовсім інше - вдихати. Як підтвердити, що запах має терапевтичний ефект? Який фізичний механізм впливу? В ароматерапії дають тільки суб'єктивні описи, що не піддаються перевірці. Наприклад, повідомляють, що запах розмарину прояснює розум і покращує пам'ять, лаванда заспокоює і знімає стрес, занепокоєння, депресію, лікує безсоння. У масла ялівцю взагалі нарахували 17 корисних ефектів: від афродизіаку до заспокійливого.

Наука про аромати
З 1980-х років розвивається новий науковий напрямок - аромакологія, тобто вивчення впливу запахів на фізіологію, здоров'я. У 2007 році американські вчені проаналізували всі статті, в яких були опубліковані дані про цілющі ефекти запахів. Тільки 18 з них були визнані доступними для наукового аналізу, та й то з певними застереженнями. Проводити такі дослідження складно, тому що в них багато суб'єктивного, неясно, як методика експерименту позначається на результаті, і, головне, невідомо, який механізм впливу запаху на організм.
Можливо, молекули ароматної речовини безпосередньо впливають на нюхові нейрони і далі на мозок або на ендокринну систему. Або хімічні субстанції проникають в кров через ніс або слизову легенів і потім поширюються по всьому організму. Це підтверджують досліди на гризунах, у яких в крові виявили молекули вдихуваних ефірних масел. В інших дослідах щури заспокоювались, вдихаючи цедрол - компонент кедру, хоча у них був пошкоджений нюх. Звичайно, лікування запахами було б зручним, адже ефект після вдихання миттєвий, і доза речовини потрібна значно менша, ніж при прийомі таблеток. Але щоб розробити науково обґрунтовану ароматерапію, потрібно зрозуміти механізм дії запаху, а до цього поки далеко.

Цікаві результати дали досліди вчених з Австрії з ліналоолом, основним компонентом лавандового масла. Коли його нанесли на шкіру учасникам експерименту, у них трохи впав систолічний тиск крові (верхній). Це можна розглядати як аналог масажу, але визнати терапевтичний ефект ефірного масла заважає той факт, що масаж сам по собі заспокоює, знімає напругу.
В Росії проект "Вплив середовища запаху на фізіологічний статус і когнітивні процеси людини" підтримує Російський науковий фонд. Його учасники з Інституту екології та еволюції імені А. Н. Северцова Російської академії наук, Інституту проблем передачі інформації імені А. А. Харкевича та Орловського державного університету встановили, що запахи лаванди та м'яти покращують пам'ять школярів віком 10- 11 років. Аналіз слини учасників до та після експерименту показав, що вдихання м'яти найсильніше знижує рівень гормону кортизолу, який регулює стрес. Оскільки з інших робіт відомо, що високий рівень кортизолу в організмі послаблює пам'ять, значить, роблять висновок вчені, м'ята знімає стрес.

Суцільні емоції
Всі спостережувані ефекти можна пояснити інакше - через психологічний вплив. Тобто, людина реагує на запах відповідно до свого досвіду та очікувань, а також через навчання. На користь цієї гіпотези говорить те, що люди відчувають емоції, змінюють поведінку відповідно до того, приємний запах чи ні. Наприклад, відвідувачі супермаркету, в якому приємний запах, більш схильні допомогти іншим покупцям. Співробітники компаній теж краще працюють, ставлять собі більш високі цілі, якщо в приміщенні приємно пахне.
Ще один фактор - заздалегідь сформовані уявлення. Коли 90 студенткам повідомили, що приємний запах в приміщенні розслабляє, у них дійсно знизилися серцебиття і провідність шкіри, хоча розпилювали лише лаванду та неролієву олію з апельсину. Всі студентки відзначили, що у них покращився настрій. Те ж саме вони сказали, побувавши в приміщенні з плацебо, тобто з речовиною без запаху.

Прихильники психологічної гіпотези вважають, що хімічна природа запаху вторинна, головне - психічний вплив. В якійсь мірі про це свідчать культурні, індивідуальні та навіть гендерні відмінності в сприйнятті запахів. Наприклад, у чоловіків, які три дні поспіль гуляють лісом, знизився рівень гормону адреналіну. Також є дані, що ароматерапія знімає депресію. Загалом, поки психологічна гіпотеза ароматерапії краще підтверджується експериментами.
Незалежно від того, наукова ароматерапія чи ні, не слід забувати, що компоненти ефірних масел можуть викликати алергію, особливо при тривалому впливі.
20 питань про Аюрведу
Чим знищити похмілля: рецепти від відомих пияків

Читайте також:

 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts