fbpx
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 
  Вхід   Зареєструватися
 
 
 

20 питань про Аюрведу

20 питань про Аюрведу 20 питань про Аюрведу

Аюрведа - це не просто розвага чи розслабляючий масаж, а стародавня медична система, яка родом з Індії. Разом із спікерами програми «PRO Альтернативна Медицина» відповідаємо на 20 важливих питань про Аюрведу, які допоможуть вам зрозуміти, чи цікава ця область для вас і, головне, як не нашкодити собі незвичайними практиками.

Східні практики популярні в європейських країнах, в тому числі в Україні. Аюрведичні техніки зараз можна знайти в багатьох центрах, а заняття з йоги проводять в кожному спортивному залі.
22-23 червня в Києві відбудеться захід «PRO Альтернативна Медицина», який об'єднає міжнародну конференцію і виставку, маркет корисних товарів, майстер-класи та практики.
Організатори акцентують увагу на тому, що альтернативна та комплементарна медицина широко використовуються в різних країнах, а в деяких навіть є однією з галузей охорони здоров'я, не конкуруючи з офіційною, а доповнюючи її. В Україні ж до сфери й досі ставляться скептично.
«Багато хто навіть не хоче розбиратися в видах альтернативної та комплементарної медицини, вважаючи, що все це зводиться до уринотерапії або прикладання листя подорожника до рани. Хоча вона також включає іпотерапію та пет-терапію, позитивні ефекти яких вивчені та підтверджені науково. Такі види терапії допомагають впоратися зі стресом і посттравматичним синдромом, що актуально в наш час і в нашій країні.», — говорять організатори заходу.
На наші запитання відповідали: головний лікар Аюрведичної клініки Calendula (Угорщина) Дмитро Скопінцев, фахівці Центру здоров'я Аюрведа 192, експерти Ukraine Herbal Products Association, Роберт Свобода та організатори «PRO Альтернативна Медицина».

1. Що таке аюрведа?
Аюрведа - древня медична система. За деякими даними, їй нараховується близько 5000 років. «Аю» в перекладі з санскриту - «життя», «веда» - «знання». Буквально аюрведу можна перевести як «наука про життя». Стародавні вчення дають приписи про те, як перебувати в гармонії з природою, своїм тілом і душею.
Як медична система аюрведа регулюється міністерством охорони здоров'я в Індії і включає в себе освітні інститути та коледжі для підготовки лікарів і молодшого медичного персоналу.

2. У чому основа аюрведи?
Аюрведа побудована на системі «трьох доші». Вважається, що в кожному живому організмі існує безліч різноманітних метаболічних патернів, які впливають на його здатність створювати нові. Аюрведа класифікує кожен з патернів в один з трьох класів. Кожен з цих класів утворює метапаттерн - шаблон, який активно відтворює себе всякий раз, коли йому надається така можливість. Ці три метапаттерни й називаються «три доші».
Їх називають дошами («помилки» на санскриті), тому що коли вони не в нормі, то організм виходить з рівноваги. Аюрведа визначає здоров'я як баланс, а погане здоров'я - як дисбаланс в контексті трьох дош. За аюрведою, патерни дисбалансу, який викликає захворювання, можуть виникати щоразу, коли організм не може належним чином адаптуватися до змін його внутрішнього і зовнішнього середовища.
Модель доші дозволяє послідовникам аюрведи виявляти зв'язок між, здавалося б, ніяк не зв'язаними причинними шляхами та виявленими симптомами. В аюрведі заохочується вільне застосування раціональності та інтуїції для вивчення всіх станів організму.
Вважається, що аюрведа, як і інші східні оздоровчі практики, спрямована на пошук причини дисбалансу. В основу ж західної медицини традиційно покладена боротьба з наслідками.

3. Існує твердження, що аюрведа працює на поліпшення самого життя. Що це означає?
Аюрведа формувалася на вивченні того, як життя людини залежить від його діянь у всіх сферах, включаючи дієту, фізичні вправи, роботу та особисті відносини. Аюрведична система стверджує, що всі явища, якими б неоднозначними вони не були, заслуговують вивчення, якщо вони впливають на життя.
Аюрведа вчить людину зберігати здоров'я. Вважається, що в основі захворювання лежить "рагаді роган", що означає "втрата контакту з джерелом", що проявляється у формі "аутсукья, мокха, араті" - у метушні, самообмані, апатії. Послідовники аюрведи вважають, що саме ці три аспекти лежать в основі всіх захворювань.
Тому в основі аюрведичного лікування лежить відновлення зв'язку з «апурва вадьей» - з нескінченним джерелом, по суті, з самим собою.

4. Які напрямки є у аюрведи?
Існують практики, спрямовані на розвиток свідомості, наприклад, медитація, і практики, спрямовані на поліпшення фізіології. Аюрведа включає рекомендації по нормалізації режиму сну, фізичної активності та харчування.
Крім того, є аюрведична терапія - спеціальні процедури, масляні масажі, використання рослинних препаратів і мінералів.

5. Що таке панчакарма?
Одна з концепцій аюрведи: чисті засоби повинні потрапляти в чисті системи. Чисті засоби - це фітопрепарати, а чисті системи - організм, готовий їх прийняти. Завдяки процедурам панчакарми, згідно аюрведичним переконанням, з організму виводяться токсини, шлаки та метаболіти з міжклітинних просторів. В подальшому можна впливати на першопричину захворювання.

6. Як проходить панчакарма?
Перший етап панчакарми - живлення організму. Щодня пацієнту дають випити масло гхі (розтоплене вершкове масло), під час масажу втирають рослинне масло з травами, що відповідає його конституційному типу. Це необхідно для того, щоб поповнити організм хорошим холестерином, який зв'яже токсичні речовини і виведе їх у травний тракт. Повинно пройти 10-12 днів, щоб вся пов'язана хорошим холестерином матерія - токсини, шлаки та інші речовини - вийшла з клітин і була готова до подальшого видалення. Тільки після цього можна провести перше очищення, яке полягає у виведенні того, що розчинилося в рідині та слизу за допомогою вамани (лікувальна блювота) та наси (очищення носу).
Кожна людина по-різному переносить ваману - це залежить від рівня зашлакованості організму. По завершенню процедури пацієнту потрібно час для відновлення. Класична панчакарма, окрім процедур, має на увазі наявність часу для відпочинку, медитації, занять йогою, вегетаріанське харчування, затишне та спокійне житло.
Після видалення слизу прискорюється метаболізм, печінка починає пропускати через себе більшу кількість крові, а значить якісніше адсорбувати токсичні речовини і виводити їх з жовчю. Щоб жовч стала рідшою, буде потрібно ще п'ять днів.
Наостанок залишається кишечник, в криптах якого роками накопичувалися імунні комплекси. До цих «покладів» додається все те, що не вийшло зі стільцем під час першого етапу очищення. Їх потрібно розчинити, зв'язати і видалити за допомогою клізмової терапії. Кількість клізм залежить від стану організму. Знадобиться місячний місяць - 21 день, щоб організм повністю оновився.
Найголовніший контроль процедури - самопочуття пацієнта, сантиметри, якими вимірюються обсяги і за якими можна визначити, що пішло - зайва рідина, жир і т. д. Об'єктивними показниками для лікарів є дані ультразвукового дослідження, ЕКГ, аналізи.

7. Чи можна панчакарму проходити всім і без нагляду фахівця?
Не можна. Необхідно до процедури звернутися до лікаря, переконатися, що немає протипоказань. Наприклад, деяких захворювань шлунково-кишкового тракту. Є безпечні рекомендації, корисні та поза аюрведою: нормальний режим дня, збалансоване харчування і фізичні навантаження.

8. Як виглядають аюрведичні методи діагностики?
Даршан - це огляд, коли лікар зустрічається з пацієнтом, в результаті робить певні висновки (як і в західній медицині). Спаршан - це розпитування про скарги пацієнта. Прашнан - обмацування, пальпація і пульсодіагностика.
Аюрведичні процедури ретельно підбираються індивідуально. В першу чергу аюрведичний підхід до лікування концентрується на внесенні простих змін в дієту та поведінку, оскільки цього іноді достатньо для отримання великих результатів.

9. Чи пов'язана аюрведа з релігією?
Ні. Аюрведа - не релігія, а спосіб життя, спрямований на збереження здоров'я, довголіття, профілактику розвитку захворювань.

10. Як взаємодіють аюрведа та наука?
Аюрведа - це древнє наукове знання, деякі принципи якого підтверджені сучасною наукою. Звичайно, змагатися з сучасними методиками невідкладної допомоги та хірургії вона не може. Але навіть сучасна діагностика з високоточним обладнанням може виявитися безсилою без розуміння цілісності тіла та душі, психосоматичних зв'язків у виникненні хвороб.

11. Аюрведу можна вивчити самостійно та використовувати?
Можна вивчати та застосовувати зрозумілі частини аюрведи - дотримуватися рекомендацій з харчування, ходити на масаж, практикувати медитацію. Якщо говорити про повне вивчення аюрведи - є спеціальні центри, в яких передбачається отримання базових і медичних знань. Існують і спеціальні курси для лікарів різної спеціалізації.
Кожен на своєму рівні може вивчити та застосовувати зрозумілу йому частину аюрведи. Це дасть можливість рухатися в напрямку цілісного здоров'я і оздоровлення себе та сім'ї. Але вивчати аюрведу в повному обсязі для лікування дуже складно, тут потрібен наставник. В Індії студенти вчаться в медичних університетах шість років, потім три роки триває інтернатура.

12. Які лікарські препарати використовують в аюрведі?
Тисячоліття тому аюрведичні лікарі виготовляли ліки з металів, сірки, золота, срібла, навіть із ртуті, з продуктів тваринного походження, перлів, рослин, наприклад, канабіс, абрус, блювотний горіх. З цього в підсумку зросла аюрведична фармакологія - драва гуна. Вона заснована на використанні натуральних рослинних лікарських засобів і мінералів.
Вважається, що необхідно використовувати фітопрепарати з тих рослин, які виросли в кліматі, де ви проживаєте. Наприклад, імпортовані з Індії ліки у європейців можуть викликати гастрит або печію.
Дослідження ефективності аюрведичних препаратів проводяться, але так як всі ліки виготовляють з рослинної сировини, їх складно стандартизувати. В Україні препарати продаються, як БАДи - біологічно активні добавки в їжу.
Що стосується препаратів, вироблених в Україні, то, наприклад, у клініки Calendula є власна фітолабораторія, де відтворили практично всі класичні аюрведичні фітопрепарати, адаптовані для європейців. Ліки виготовляються індивідуально для пацієнта, тому вони не призначені для продажу в аптечних мережах або магазинах органічної та іншої продукції.

13. Чи тестуються аюрведичні препарати клінічно?
В Індії міністерство АЮШ вводить стандарти у вивченні, застосуванні та сертифікації препаратів.
Офіційно в Україні немає аюрведичних фітопрепаратів, але є приватні клініки, які сьогодні здійснюють лікування із застосуванням аюрведичних препаратів, які вони самі й виготовляють. Можуть бути лікарські засоби на рослинній основі, на які отримали ліцензію, а після «дописали», що препарат аюрведичний.
МОЗ видає ліцензію клінікам на здійснення медичної практики (і в межах цієї практики вона може використовувати відповідні препарати). Кожні п'ять років всі медичні установи проходять повторну акредитацію.
Ввезені аюрведичні фітопрепарати в Україні реєструються як мінімум як дієтичні добавки, але є такі, які навіть не зареєстровані.

14. Що таке аюрведична косметика?
В аюрведі є напрям расаяна - терапія, спрямована на омолодження організму. Вплив на організм відбувається за рахунок харчування тканин зсередини. Для цього існують расаян-препарати у вигляді пігулок, порошків, джемів. Для зовнішнього застосування - спеціальні мікси трав у вигляді порошків, кремів, масок. Для догляду за волоссям використовуються спеціальні масла, зокрема, брінгарадж.

15. Що таке аюрведична дієта?
Аюрведа передбачає збалансоване харчування, де присутні всі шість смаків - солодкий, кислий, солоний, гострий, гіркий, терпкий (в'яжучий). Їжа повинна легко засвоюватися і давати сили, відповідати сезону та конституції людини.
Їжа повинна відповідати добовим дошам - добовим ритмам. Аюрведа підкреслює своєчасне харчування і дотримання режиму дня.
З позиції аюрведи кожен орган людського тіла має свій період максимальної активності. Ранок - це час легенів, а полудень, коли ми особливо голодні, - час шлунку. Друга половина дня - час печінки, а в кінці дня досягають піку своєї активності нирки та товста кишка.
Біологічний годинник працює синхронно з ритмом дош. У ранкові та вечірні години (на світанку і в сутінки) найбільш сильно впливає вата-доші. Рано вранці (приблизно з другої години ночі і до сходу сонця), в період вата-доші активізується рух, тому в цей час люди часто прокидаються для походу в туалет. В кінці дня (приблизно з другої години дня і до заходу) вата дає відчуття активності та легкості.
Період капха-доші - ранок і вечір. Після сходу сонця і приблизно до 10 години ранку капха-доша дає людині відчуття свіжості, але при цьому й невеликої тяжкості. Ця доша знову активізується ввечері (приблизно з 6 до 10 години), коли починається період охолодження, інертності та занепаду сил.
Пітта-доша найбільш активна в полудень і північ. Пізнього ранку капха переходить в пітту, тому в цей час з'являється відчуття голоду. Приблизно з 10 години вечора до 2 години ночі пітта знову досягає піку, в цей період йде активне перетравлювання їжі.

16. Аюрведа включає в себе обов'язкове вегетаріанство та/або сироїдство?
В аюрведі є рекомендації про те, що людина повинна харчуватися різноманітно, і це повинно бути смачно. Прямих вказівок на те, що не можна їсти м'ясо, немає. Важливе й місце проживання людини - десь вегетаріанство звичне та доступне круглий рік, а в інших країнах такої можливості немає.
Аюрведа вивчає, як продукти впливають на травлення і наскільки забезпечують балансування фізіології, підтримання здоров'я і розвиток свідомості. Людина сама розуміє, чи готова вона їсти м'ясо, рибу, яйця або зменшити їх кількість, а може і взагалі від них відмовитися. Кожен може сам підібрати природний для себе стиль харчування.
Світоглядний принцип ненасильства в аюрведі насамперед означає не силувати себе, тобто буває, що людина ще не готова, але вже мучить себе відмовою від якихось продуктів в ім'я чогось. Це і є насильство проти себе.

17. Що таке аюрведичний масаж, чи можна його використовувати для розслаблення?
Аюрведичний масаж проводиться одночасно двома фахівцями. Вважається, що синхронні імпульси через шкіру надходять з обох половин тіла в мозок, де включаються дуже глибокі структури, створюються когерентні імпульси головного мозку, що веде до цілісності в його роботі. Процедура завжди приносить відчуття відновлення цілісності та повноти, тому розслаблення - це один з ефектів.

18. Чи можуть аюрведичні процедури нашкодити людині?
Можуть, якщо організм не готовий до таких практик або їх проводить не сертифікований фахівець.

19. Аюрведичні препарати мають побічні ефекти?
Більшість аюрведичних препаратів містять виключно рослини і володіють накопичувальною дією. Можуть виникнути алергічні реакції на певні компоненти. Якщо грубо порушувати правила прийому, дозу, тривалість, то можна і нашкодити собі.

20. Для вивчення аюрведи краще їхати в Індію?
Перш за все, потрібно знайти місця, де законно практикується аюрведа. Аюрведична медична освіта доступна в Індії. Також кафедри аюрведичної медицини відкриваються в європейських університетах. Наприклад, в Угорщині в Сегедському медичному університеті ця сфера розвивається як післядипломна (підвищення кваліфікації) освіти лікаря. У новому навчальному році аюрведа буде викладатися з першого курсу.
Щоб стати аюрведичним лікарем, вам потрібно закінчити медичний університет, пройти практику та розширити свої знання за допомогою курсів, лекцій та шкіл. В Україні клініка Calendula спільно з Центром розвитку людини "Ритми життя" проводять дев'ятимісячний "Курс аюрведичної дієтології", де вивчається філософія давньої медичної науки, конституційні типи та харчові особливості для кожного з них.
В Індії аюрведа збереглася більш природно та цілісно, але аюрведа - це не місце, а системне наукове знання, яке потрібно правильно застосовувати до місця, часу та особливостей пацієнта.
ТОП 10 серйозних речей, про які знають лікарі, але...
Ароматерапія: цікаві факти з історії

Читайте також:

 

Коментарі

Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts