Вхід   Реєстрація

Жовтяниця у новонародженої дитини: норма або хвороба?

ЖОВТЯНИЦЯ У НОВОНАРОДЖЕНОЇ ДИТИНИ ЖОВТЯНИЦЯ У НОВОНАРОДЖЕНОЇ ДИТИНИ

Не так рідко можна почути від мам фрази приблизно наступного змісту: «У нас же була жовтушка, і ми так намучилися поки вилікувалися...», або «Ця жовтушка у нас так довго не проходила, поки нас не поклали в лікарню і не прокапали у вену...», або «Ну і що, що жовтий, пройде коли-небудь…»

Насправді більшості з батьків, які особливо не мають відношення до медицини, не зовсім зрозуміло, чому дитина жовтіє і що з цим робити. Чи то це інфекція, чи то реакція на щеплення проти вірусного гепатиту (одна з найбільш поширених страшилок), чи то яке інше захворювання – ось найбільш часті страхи батьків. І для того, щоб зрозуміти, коли все ж таки жовтяниця стає небезпечною для дитини, а коли вона є норма, ми повинні розібратися в походженні цієї жовтяниці.

Давайте відразу визначимо, що жовтяниця – це видиме фарбування шкірних покривів і видимих слизових оболонок дитини в жовтий колір в результаті підвищення рівня загального білірубіну в сироватці крові (гіпербілірубінемія). Нагадаю, що норма рівня загального білірубіну сироватки крові складає 20,5 мкмоль/л як у дорослої людини, так і у дитини (у тому числі і у новонародженої), і все, що підвищується вище за цю цифру, і називатиметься гіпербілірубінемією – чи то це 25 мкмоль/л, чи то це 250 мкмоль/л.

Тепер поговоримо трохи про походження жовтяниці. Джерелом білірубіну в організмі людини є гем (одна зі складових частин гемоглобіну), що містить залізо. У нормі еритроцити людини мають середню тривалість життя 120 днів, після чого руйнуються, і з гема в результаті декількох реакцій виходить білірубін, який циркулює в крові. Далі з потоком крові білірубін потрапляє в печінку, де проходить перетворення через декількох реакцій, після чого поступає в кишківник, і виводиться із організму. Ось ця загальна кількість білірубіну і не повинна перевищувати 20,5 мкмоль/л, що в нормі і відбувається.

У новонароджених дітей декілька інша ситуація. Розумна природа зробила так, щоб внутріутробна дитина витрачала якомога менше зусиль, а займалася в основному тільки своїм зростанням і розвитком: всі необхідні поживні речовини і енергія поступають з материнською кров'ю через плаценту, шлунково-кишковий тракт відпочиває; велику кількість еритроцитів містять спеціальний фетальний гемоглобін, який відрізняється від гемоглобіну дорослого тим, що дуже швидко руйнується, – після народження цей гемоглобін починає заміщатися на гемоглобін дорослої людини, а фетальний гемоглобін починає руйнуватися, що і приводить до підвищення продукції білірубіну в декілька разів у порівнянні з дорослою людиною.

Слід сказати і декілька слів про печінку дитини: після народження дитини їй потрібний ще чималий проміжок часу, щоб почати повноцінно працювати, а відразу після народження дитини її печінка не може справитися з великим навантаженням: і продукція білірубіну дуже велика (розпад фетального гемоглобіну), і ферментів в самій печінці замало, що б пройшли потрібні реакції з білірубіном і він зміг вивестися з організму; та і самого грудного молока в перші дні життя дитини замало для задоволення всіх його енергетичних процесів, а реакції з білірубіном вимагають достатньої кількості енергії.

І ще один чинник підвищення рівня білірубіну: після народження дитина переходить на самозабезпечення: тобто, вона повинна активно здобувати собі їжу з грудей матери або пляшки (іншими словами смоктати); враховуючи великі потреби дитини в енергії, маленький об'єм шлунку і невелику кількість молозива/молока в перший тиждень після пологів, у дитини і виникає енергетичний дефіцит. Це є фізіологічним, тому діти і просять їсти набагато частіше, ніж після першого місяця життя. От чому дуже важливо годувати дитину на вимогу як вдень, так і вночі, і дозволяти їй знаходитися у грудей так довго, як це потрібно дитині. Так от, так зване «фізіологічне голодування» дитини в перші дні після народження бере участь в ланцюжку причин зростання білірубіну і розвитку жовтяниці.

От як ні крути, а рівень білірубіну у ВСІХ новонароджених дітей буде підвищеним, тобто іншими словами, у ВСІХ новонароджених дітей буде гіпербілірубінемія – і ніхто з дітей уникнути цієї долі не зможе. Але ж не всі діти жовтіють, чи не так? Як бути з цим? Але насправді і тут все дуже просто: для того, щоб білірубін фарбував шкірні покриви і слизові оболонки новонародженої дитини, його рівень в крові має досягти як мінімум 60-80 мкмоль/л, а це відбувається у 50-60% доношених дітей і у 80% недоношених дітей. Таким чином у більшої частини дітей гіпербілірубінемія буде видимою (жовтяниця), а у меншої частини – ні. При чому у недоношених дітей шкіра фарбується вже при 60 мкмоль/л, і зв'язано це з тонким шаром підшкірно жирової клітковини.

І ще одна цікава особливість жовтяниці: вона починає з'являтися на обличчі дитини, поступово опускаючись нижче до ручок і ніжок малюка. А ось зникати жовтяниця починає в зворотній послідовності: спочатку з ніжок і ручок дитини, потім з тіла, і в найостаннішу чергу з обличчя малюка. От чому обличчя у дитини найдовше залишається жовтим (що дуже часто приводить батьків в досконалий жах).

Тепер далі: жовтяниця буває фізіологічною і патологічною. Як же розрізнити ці стани? Спробуємо визначити дуже прості критерії.

Якщо жовтяниця з'являється після 36 годин життя дитини, вона не розповсюджується на стопи і долоньки дитини, стан дитини задовільний, вона активна, смокче груди/пляшки, її сеча світла, випорожнення дитини забарвлені, і жовтяниця має чітку тенденцію до убування до 14 дня життя у доношеної дитини і до 21 дня життя у недоношеної дитини – то така жовтяниця буде фізіологічною. Єдиний нюанс: якщо ніжки дитини профарбовані, або інтенсивність жовтяничного фарбування наростає – то в таких випадках у дитині треба взяти кров і визначити рівень загального білірубіну сироватки крові.

Якщо ж жовтяниця з'явилася в першу добу життя дитини, або вона вперше з'явилася у дитини після 7 дня життя, або у дитини профарбовані в жовтий колір стопи і долоні, або дитина стала млявою (або навпаки безпричинно збудженою, з постійним пронизливим криком), погано смокче груди/пляшку, сеча дитини потемніла, а випорожнення дитини стали знебарвленими – то така жовтяниця буде патологічною. І тут єдине рішення: незалежно від часу доби необхідно бігти з дитиною в стаціонар, інакше закінчиться все дуже погано.

Заслуговує уваги жовтяниця у дітей, які знаходяться на виключно грудному вигодовуванні: фарбування шкірних покривів може зберігатися до 12 тижнів життя дитини, АЛЕ стан дитини при цьому задовільний, вона активна, смокче активно, росте і набирає вагу, її неврологічний розвиток відповідає віку, випорожнення забарвлені і сеча світла, печінка і селезінка не збільшені, а жовтяниця не профарбувала стопи і долоні. Таку дитину треба спостерігати і у жодному випадку не припиняти грудне вигодовування.

Тепер з приводу лікування жовтяниці. Існує дуже багато різної інформації, на ринку є медичні препарати, які нібито справляються з цією проблемою. Але насправді все не зовсім так: єдиним методом лікування жовтяниці новонародженого є фототерапія (використання спеціальних ламп денного світла з певною довжиною світлової хвилі і потужністю): саме така світлова хвиля трансформує білірубін у водорозчинну форму і виводить його з організму дитини. І другим видом лікування є часте докладання дитини до грудей (аж до 12 разів на добу): грудне молоко підсилює перистальтику кишківника, і таким чином, збільшує виведення білірубіну з екскрементами.

Решта всіх медикаментів (гомеопатія, гепатопротектори, жовчогінні препарати) ніяк не впливає на лікування жовтяниці новонародженої дитини: більш того, вони можуть посилити її перебіг.

Також НІЯК НЕ ЛІКУЄ жовтяницю випаювання дитини водою або чаями: вода не підсилює перистальтику кишківника і не формує калові маси, з якими і виводиться білірубін з організму дитини.

Якщо ж жовтяниця викликана або супроводжує іншу хворобу дитини (наприклад, інфекція, або природжені аномалії розвитку шлунково-кишкового тракту), то крім фототерапії необхідні ліки для лікування основної хвороби.

Ваше найосновніше завдання, дорогі батьки, в тому, щоб ПРАВИЛЬНО (на вимогу і без нічної перерви, і частіше) годувати дитину, СПОСТЕРІГАТИ за її станом (млявість, відмова від годувань, безпричинне постійне збудження), ОЦІНЮВАТИ поширеність жовтяничного фарбування (жовтяниця на стопах і долонях є дуже небезпечним станом для дитини) і СВОЄЧАСНО звертатися за медичною допомогою. 

Джерело: https://agusha.com.ua

10 правил для здорового способу життя
Лікування геморою: все, що потрібно про нього знат...
 

Коментарі

Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.
Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Гість
Неділя, 18 квітня 2021
Якщо ви бажаєте зареєструватися, будь ласка заповніть форми імені та ім'я користувача.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts