Вхід   Реєстрація

Соняшникова чи оливкова? Корисність олії з точки зору експерта

Соняшникова чи оливкова? Соняшникова чи оливкова?

В інтернеті широко розходиться твердження, «яке доводить», що соняшникова олія корисніша за оливкову. Але чи є це правдою? З'ясовуємо разом з доктором наук.

Основні аргументи на користь соняшникової олії такі. Якщо поглянути на есенціальні поліненасичені омега-6 жирні кислоти, то в соняшниковій олії вони в п'ять разів більше, ніж в оливковій. Як і вітаміни, наш організм не виробляє їх, і вони повинні бути отримані з їжею. Більш того, основним компонентом соняшникової олії є саме така ефірна омега-6 кислота: лінолева. На його частку припадає понад 60% всієї олії.

Причому близько 70% оливкової олії - це олеїнова кислота (вона є головним компонентом сала), яка, як стверджується, не є чимось цінним для організму. За вмістом вітаміну Е соняшникова олія також краща, бо його в ній в 2-3 рази більше, ніж в оливковій олії.

Головне - видимість?

Загалом, коли ви знайомитеся з цими аргументами, ви починаєте вірити, що вас обдурили. І щонасправді дорога оливкова олія набагато гірше дешевої соняшникової олії. Але експерти бачать все по-іншому. Ось що про цедумає знаменитий біогеронтолог, доктор біологічних наук, професор Олексій Москальов:

У оливковій олії практично немає незамінних омега-3 і омега-6 жирних кислот, і це її перевага. Основою оливкової олії є так звані мононенасичені жирні кислоти, насамперед олеїнова кислота. Вони володіють достатньою плинністю для забезпечення пластичності клітинних мембран. Але в той же час вони менш окислюються під час приготування і зберігання, ніж поліненасичені жирні кислоти соняшникової олії. Вся справа в подвійних зв'язках в молекулі жиру. Саме по ним і відбувається окислення жирів, і через це утворюються токсичні речовини. У мононенасичених жирів один подвійний зв'язок, в поліненасичених жирів - два. І тому вони більш легко окислюються і виробляють більше токсичних речовин.

Хімія і життя

— Це закони хімії, але вони підтверджуються і на рівні життєдіяльності організмів, - продовжує Москальов. — В експериментах на довгоживучих тваринах було показано, що мононенасичені жирні кислоти, які включають олеїнову кислоту, переважають у мембранах їх клітин. І навпаки, поліненасичені кислоти (омега-3 та омега-6) є найбільш окислювальними молекулами в нашому тілі, а продукти їх окислення (згіркнення) є токсичними для клітин і канцерогенними.

Коли на тваринах вивчали вплив різних масел на старіння печінки (їх споживали протягом усього життя), то виявилося, що оливкова олія краще за інших. Соняшникова олія викликала фіброз в печінці (запалення і заміщення здорової сполучної тканини), ультраструктурні зміни і окислювальні процеси. Риб'ячий жир (він містить омега-3 жирні кислоти) підвищує окислення, пов'язане з віком, але також має позитивний ефект: він збільшував відносну довжину тіломір (це свідчить про можливе продовження життя). Оливкова олія першого віджиму (ми говоримо тільки про цю олію, її ще називають екстра вірджин) призвела до найменших окислювальних і ультраструктурних змін у печінці. Дослідники прийшли до висновку, що таке оливкове масло можна вважати джерелом харчового жиру, який найкраще зберігає печінку під час процесу старіння.

— Можна також згадати багато інших досліджень оливкової олії першого віджиму », - продовжує експерт. - Наприклад, вона містить цілий комплекс речовин з потенційною геопротективною дією (здатність продовжувати життя). До них відносяться сама олеїнова кислота, гідроксітірозол, олеокантал, олеанолова і оливкова кислоти, еритродіол, бета-ситостерол, вітаміни Е і К1. І в дослідженні на тваринах активність цих речовин була підтверджена: щури, які отримували оливкову олію, жили довше.

Крім того, така олія першого віджиму має властивості антидепресантів і транквілізаторів. У мишей оливкова олія покращувала когнітивну (пізнавальну) функцію і перешкоджала розвитку нейродегенерації. Антимутагенна дія її добре відома.

Люди й звірі

— Більшість цих досліджень важко провести експериментуючи на людях, але є свідчення переваг оливкової олії для людей. Було показано, що саме оливкова олія пов'язана з меншою смертністю у людей, насамперед від серцево-судинних захворювань та інсультів.

Безсумнівно, деякі омега-3 і омега-6 жирні кислоти незамінні і, по суті, як і вітаміни, в невеликих кількостях потрібні нашому організму. Але в той же час краще отримувати омега-3 кислоти з 2 порцій жирної риби на тиждень, а омега-6 - у вигляді жменьки свіжих горіхів і щіпки насіння соняшнику (кунжуту, льону). Справа в тому, що надлишок омега-6 токсичний для генів, сприяє розвитку запальних процесів і нейродегенерації. А ось оливкову олію (без теплової обробки) варто вживати по столовій ложці щодня.
15 фактів про статевий член, які відомі не кожному...
Мозок підлітка: як зрозуміти молоде покоління
 

Коментарі

Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.
Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Гість
П'ятниця, 14 травня 2021
Якщо ви бажаєте зареєструватися, будь ласка заповніть форми імені та ім'я користувача.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts