Деякі лікарі стверджують, що в наш стресовий та анти екологічний час будь-яка людина просто зачахне, якщо вона не п'є регулярно полівітаміни, бажано дорогої та шанованої марки. Інші заперечують, мовляв, вітамінні таблетки - це чистісінький маркетинг і профанація на зразок гомеопатії. Кому вірити?
1. П'яні моряки і рисове лушпиння
Все почалося з боротьби з п'янством. На своєму кораблі британський віце-адмірал Едуард Вернон регулярно спостерігав за вакханаліями, оскільки кожен моряк мав право на 280 мл ромів щодня. Вернон зважився на нечувану зухвалість: він замінив чистий ром сумішшю гарячої води і лимонного соку. Матроси, звичайно, були обурені, але вони стали набагато менше хворіти на цингу, яку, як виявилося, провокувала нестача вітаміну С.
Той факт, що здоров'я безпосередньо залежить від харчування, трактувалище древні єгипетські і стародавні китайські лікарі. Але їх вигадки обмежувалися тим, що харчуватися треба різноманітно і регулярно, а ще бажано не роззявляти рота на всяких рябчиків і пулярок, якщо вони тобі не відповідають за соціальним статусом. Відразу ж вперше була доведена користь конкретного продукту, й лимони з апельсинами стали обов'язковою частиною раціону моряків та мандрівників.
Думку про те, що цю користь приносять якісь окремі речовини, що входять до складу продукту, висловив російський біолог Микола Лунін. У 1880 році він провів експеримент: одна група мишей харчувалася молоком, а іншу - штучною, що імітує молоко сумішшю білків, жирів, цукру, солі і води. Миші з другої групи захворіли і померли.
Першим штучно виділеним вітаміном став В1. Його незалежно відкрили японський лікар Уметаро Сузукі і поляк Казимир Функ. Обидва намагалися вилікувати бери-бери - хворобу, яка, власне, й була викликана нестачею вітамінів групи В. Слово «вітамін» - «амінокислота, яка дає життя» - запропонував якраз Функ. У період з 1910-го по 1948-й були відкриті всі 13 речовин, які тепер прийнято вважати вітамінами.
До них відносять речовини, критично необхідні для життєдіяльності людини, але які не є при цьому мінералами, незамінними аміно- і жирними кислотами. Не всі з них виявилися білковими сполуками, як припускав Функ. Хімічна структура і принцип дії у них можуть бути самими різними: більшість вітамінів діють як ензими, тобто прискорюють хімічні реакції в організмі, частина - як антиоксиданти, вітамін D - як гормон. Вітамін А - це взагалі не одна речовина, а цілих шість одночасно. Найголовніше, що без них людина просто не може існувати.
2. Триста доз за один ковток
Вибух любові до полівітамінів - а їх регулярно споживають 45 відсотків росіян, і показник цей зростає - стався у світі завдяки діяльності Лайнуса Полінга. У сферу його інтересів входило буквально все: від мінералогії та квантової механіки до боротьби за мир у всьому світі - справжня людина Відродження, яка запізнилася народитися на 500 років. Відзначивши двома Нобелівськими преміями успіхи в хімії та боротьбі проти ядерних випробувань, Полінг взявся за медицину, де як панацею від усіх хвороб рекламував вітамін С. Власне, абсолютно звична для нас ідея при перших симптомах застуди з'їсти кілька таблеток аскорбінки - це якраз робота Полінга.
Він щодня приймав 300-кратні дози вітаміну С, а потім додав до них й інші вітаміни, колесив по країні, виступав на радіо й ТБ і закликав усіх наслідувати його приклад. Почавши з застуди, Полінг потім додав до списку виліковних вітамінами хвороб серцево-судинні, психічні, отруєння і навіть рак - всього близько півсотні недуг. Було проведено чимало медичних експериментів, в яких двом групам хворих видавалися кінські дози вітаміну С, і якіне приводили до жодних помітних результатів, але Полінга, котрий перебував у повній ажитації, було вже не зупинити. Головне, що йому - єдиному в світі дворазовому лауреату Нобелівської премії і по-справжньому геніального хіміку і фізику (але, на жаль, очевидно, посередньому лікарю) - вірили мільйони.
А численні фармацевтичні компанії, навпаки, не вірили в своє щастя. Лише за 1970-і роки продаж полівітамінів - в першу чергу в США, де, власне, і жив Лайнус Полінг, - збільшився у чотири рази. Технології щосили прагнули наздогнати попит. У довоєнні та післявоєнні роки вітаміни - що були тоді не профілактичними, а лікувальними препаратами - виготовлялися безпосередньо з рослинних і тваринних продуктів, котрі їх містили. Наприклад, вітамін В1 виділяли, вимочуючи в воді рисове лушпиння, а вітамін D добували зі шкірного овечого жиру.
Досягнення в галузі прикладної хімії зробили виробництво вітамінів чимось на кшталт гри в конструктор Lego. У ролі кубиків - крохмаль, глюкоза, амінокислоти та інші основи органічної хімії, з яких легко зібрати імітацію конкретної харчової речовини, включаючи вітаміни. Як і фармацевтична промисловість в цілому, у виробництві вітамінів панує реклама і маркетинг. Американські дослідження стверджують, що в деяких випадках прибуток від виробництва і продажу вітамінів може досягати 1600%, і заробляти менше 200-300% просто соромно.
3. Плюси і мінуси прийому вітамінів
Прихильники вітамінів - якщо не брати екстравагантних персонажів на кшталт Лайнуса Полінга - наводять наступні аргументи:
Противники любителів полівітамінів висувають зустрічні аргументи:
У будь-якому випадку, навіть якщо не вірити досить радикальним висловлюванням, можна точно сказати, що приймати вітаміни щодня, місяць за місяцем, не можна категорично. Робити це можна тільки за вказівкою і під наглядом лікаря. Якщо ви регулярно і багато займаєтеся спортом або фітнесом, вам також можуть знадобитися додаткові вітаміни, але не повний комплекс, а тільки три з них: вітамін С, який підтримує ваш імунітет, який може страждати від навантажень, вітамін D, зміцнюючий зв'язки та кістки, а також вітамін В12, який допомагає м'язам відновлюватись і рости. Але знову ж таки, ви не повинні самостійно купувати таблетки чи порошки - спочатку проконсультуйтеся з лікарем. І найголовніше, вітаміни не замінюють здорове харчування, а в крайньому випадку доповнюють його.
ВІТАМІННІ ТАЄМНИЦІ
Як правильно вибирати і приймати вітаміни, якщо вже вирішив це робити.
1. Приймайте вітаміни раз на день, в один і той же час, щоб інтервал становив приблизно 24 години. Найкраще робити це вранці до сніданку.
2. Якщо в комплексі вітаміни і мінерали представлені окремими таблетками, вранці приймайте вітаміни, а в обід - мінерали. Є вітамінні комплекси, що складаються не з двох, а з трьох типів таблеток: ранок, день і вечір. Такий варіант ще кращий, тому що виключає описаний вище вибуховий ріст концентрації вітамінів в організмі.
3. Зверніть увагу на те, щоб мінерали були не в формі солей (як правило, це сульфати), а з'єднані з амінокислотами. В такому випадку в складі поруч з назвою мінералу - того ж магнію або заліза - стоять слова «гліцинат» або «гідролізат білку». Такі білкові сполуки засвоюються організмом краще, ніж прості солі.
4. Запивайте вітаміни водою і тільки водою. Великою повною 200 мл гранованою склянкою або ж її аналогом, але максимально наближеним до оригіналу.
5. Американський ринок вітамінів є найбільшим і найбільш розвиненим у світі, завдяки все тому ж Лайнусу Полінгу. Крім усіляких полівітамінів там продається маса спеціалізованих комплексів і окремих вітамінів, так що, якщо лікар прописує курс якогось конкретного вітаміну, варто шукати серед друзів тих, що у відрядженні.
6. Лише 14% вегетаріанців і веганів отримують потрібну кількість вітамінів з їжею. Якщо ви не їсте м'яса, можливо, вам потрібна вітамінна допомога. У тваринній їжі містяться переважно вітаміни D і B12, також вона багата на вітамін А, так що вам потрібно звернути увагу на препарати, що акцентують увагу саме на цих речовинах.
7. Вітаміни можуть впливати на інші препарати, які ви приймаєте. Наприклад, не рекомендується приймати вітамін Е і вітамін К разом з курсом ліків, які зміцнюють кровоносні судини. Вітамін А погано сумісний з антибіотиками, а вітамін D - з діуретиками та препаратами від печії й інших розладів шлунка.
8. Виберіть відповідні вам вітаміни. Існують комплекси, розроблені на підставі статі, віку і способу життя пацієнта: чим більш спеціалізованим є комплекс, тим більше ймовірність того, що вітаміни, які він містить, підходять саме вам.
9. Штучні барвники, гідрогенізовані масла, діоксид титану, тальк - ці добавки часто присутні в таблетках, включаючи вітаміни. В них немає користі для здоров'я, тому переконайтеся, що вони не входять до складу тих препаратів, які ви приймаєте.
10. Вітаміни А і D є жиророзчинними й повільніше виводяться з організму (зокрема, на відміну від водорозчинних вітамінів, вони не виходять з сечею). Слідкуйте за дозуванням, щоб не зашкодити організму. В одній таблетці полівітамінів повинно міститися не більше 3000 МО вітаміну А - або 5000 МО бета-каротину - і 400 МО вітаміну D.
11. Засвоєння вітаміну В12 є досить складним завданням для травної системи. Проблеми з нею можуть викликати дефіцит цього вітаміну в організмі. Для таких випадків існують легкозасвоювані форми вітаміну В12, які швидше і простіше потрапляють у кров.
12. А на випадок проблем з травленням шукайте вітамін С у формі аскорбату кальцію, він поводиться у шлунку якомога делікатніше.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/
Коментарі