Стан нашого розуму і емоційної сфери безпосередньо впливає на тіло. Ми самі не помічаємо, як робимо дрібні рухи, напружуємо і розслаблюємо м'язи, в залежності від того, що відчуваємо і думаємо. Ми можемо стискатися від страху, сутулитися через невпевненість, напружуватися, намагаючись стримати сльози, гнів або образу. Тіло запам'ятовує всі ці неусвідомлені рухи. І якщо якась неприємна емоція відвідує нас регулярно, утворюються зажими чи м'язові блоки.
М'язовий зажим — сигнал організму про внутрішнє перенапруження. М'язовий спазм є захисно-пристосувальною реакцією у відповідь на будь-яке захворювання, пошкодження або стрес.
Зажими в тілі: м'язові та емоційні
Людина, яка не звикла відкрито висловлювати емоції, особливо негативні, стикається зі стійкістю обурення, агресії, страху та гніву в тілі. Це накопичується до критичного моменту і виникає м'язовий спазм.
Види напруги
У тілесно-орієнтованій терапії об'єктом дослідження є напруга, яке є відхиленням від норми. У цій області виділяють функціональне напруження, яке підрозділяється на три види:
Поверхнева напруга - це результат фізичного навантаження, тривалого перебування в незручній позі, важкої праці, специфічного навантаження.
Захисна напруга виникає як спосіб адекватної для тіла реакції на зовнішній вплив або незвичну ситуацію (наприклад, потрапляння в нову обстановку). При цьому рухи людини стають жорсткими, ривкоподібними, а сама людина відчуває себе ніяково. Основою такого механізму є мобілізація організму, його готовність реагувати у разі небезпеки.
Психосоматична напруга несе по відношенню до тіла формоутворюючу функцію і є результатом психологічного досвіду людини, наслідком психотравм і переживань. Саме на цьому рівні знаходяться блоки. На цьому рівні людина відчуває злиття болю тіла з болем душі.
Про м'язовий панцир
Єдиний учень Фрейда - Вільгельм Райх ввів поняття "м'язовий панцир". Його функцією є захист від незадоволення або можливої небезпеки. Райх виділяє сім сегментів м'язового панцира: область очей, область рота, горло, груди, сонячне сплетіння, живіт і таз.
Місце блокування у кожному з цих сегментів безпосередньо залежить від не пережитої емоції. Наприклад, глибокий сум може виражатися в грудному зажимі, пригнічені сльози - в горлі, а зупинені сльози - в спазмі очних м'язів.
Стислий м'яз практично перестає забезпечуватися кров'ю, тому в нього не надходять поживні речовини і не виводяться продукти розпаду. Страждають не тільки самі м'язи, але і прилеглі області, включаючи органи. Накопичення в тілі зажимів призводить до зміщення хребців, великих і дрібних суглобів і порушення іннервації багатьох органів.
Приклади психосоматики блоків
Блоки з'являються там, де сталося блокування імпульсу під час стресової ситуації:
Також, візьмемо в приклад підшлункову залозу і панкреатит. Під час огляду пацієнтів з гострим панкреатитом виявляється, що підшлункова залоза по щільності майже кам'яна і являє собою один великий зажим.
Хронічні болі
Коли м'яз залишається напруженим, відбувається кілька подій, що ведуть до хронічного болю. По-перше, м'язи починають працювати набагато сильніше, ніж в нормі. Ви це помічали, коли стискали в кулак розслаблену передусім кисть. Всі ці зайві зусилля призводять до вимивання з м'язів корисних хімічних речовин.
Якщо ви деякий час потримаєте кулак міцно стиснутим, то виявите, що він знекровлюється. Справа в тому, що при м'язових зажимах кров вичавлюється з артерій і капілярів м'язової ділянки. Таким чином, ми підходимо до схеми утворення цих болів: напружені м'язи пов'язані з утворенням шлаків, а кровотік недостатній, щоб видалити їх.
Накопичення шлаків починає дратувати м'язи, викликаючи больові відчуття. Коли головний мозок отримує больові сигнали, він підсилює м'язову напругу в даній зоні, це ще більше знижує кровотік і посилює біль. При продовженні спазму біль переходить в хронічний стан.
Вправи для зняття спазмів у шиї
Вправа "Потиск плечима"
Багато хто інстинктивно знизує плечима, щоб зняти напругу в цій області. Нижченаведену вправу треба виконувати повільно, супроводжуючи її правильним диханням.
Розслаблення плечей і шиї
Вправа "Читання"
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/
Коментарі