Вхід   Реєстрація

Дофамін і досягнення цілей: як отримати кредит енергії в банку мозку

Дофамін і досягнення цілей: як отримати кредит енергії в банку мозку Дофамін і досягнення цілей: як отримати кредит енергії в банку мозку

Лікар, кандидат медичних наук, викладач медичного університету Андрій Беловешкін розповідає чим дофамінова система схожа на банк і як навчити себе досягати поставлених цілей.

Дофамін - як валюта, під що завгодно мозок її не видає

У світі існує безліч занять, в яких ми можемо або бути успішними, або залишитися ні з чим. Тому мозок завжди проводить часто неусвідомлений аналіз ймовірності отримання користі і на його основі видає нам кредит мотивації. Якщо мета визнана гідною і шанси на її досягнення високі, то ми наповнюємося енергією і діємо. За цей процес відповідає дофамінова система мозку, а її нейромедіатор - дофамін - можна умовно розглядати як валюту мозку.

Як і будь-яку валюту, дофамін потрібно заробити, і його завжди не вистачає. У природних умовах дофамін виробляється тоді, коли ми робимо щось важливе і корисне для себе, прокачуючи свої навички і посилюючи ресурси: пробіглися - дофамін, виспалися - дофамін, дізналися нове - дофамін і так далі. З кожної дії виділяється трохи, але якісна диверсифікація забезпечує відмінне самопочуття.

Зрозуміло, витрачати таким трудом нажиту валюту просто так мозок не збирається. І коли ви говорите собі "треба": вивчити мову, схуднути або оволодіти новим навиком, - мозок розуміє, що це вимагатиме великих витрат енергії. Яких, можливо, зараз зовсім немає і які потрібно брати в кредит. Тому мозку простіше саботувати цілі, ніж витрачатися на їх досягнення.

Дофамінова система - банк, ви - підприємець

Уявіть собі дофаміновую систему як банк, а префронтальну кору вашого мозку як підприємця. Для отримання кредиту важливо мати хороший бізнес-план на майбутнє: відмінну ідею з високими шансами на досягнення результату. Чим ширше ваш горизонт планування, чим ясніше ви уявляєте, як саме збираєтеся досягти своїх цілей, як будете справлятися з виникаючими труднощами, тим ймовірніше отримання кредиту довгострокової мотивації.

Покажіть "банку", що справа виграшна, інноваційна і обіцяє великий дохід, поясніть, чому саме ви здатні з цим справитися! Чим краще ви уявляєте майбутнє, тим вірогідніше його досягнення.

Якщо ж вам важко уявити, що буде з вами через місяць, то і не сподівайтеся на мотивацію в довгострокових цілях - ваш мозок не дасть енергію, якщо ви живете одним днем. Ймовірність неповернення кредиту мотивації настільки висока, що не варто і ризикувати. Зверніть увагу: під ваші фантазії про те, що "одного разу я прокинусь мільйонером" або "вийду заміж за принца", мозок і гроша ламаного не дасть, потрібні тільки чіткі та реальні плани.

Щоб отримати кредит, потрібно мати хорошу кредитну історію: ви повинні мати досвід набуття таких навичок, нехай і в менших масштабах. Коли ви берете під контроль навіть малий аспект своєї мети і його виконуєте, це дає вам впевненість, а для мозку - покращує вашу кредитну історію. Хм, змогли бігати і займатися раз на тиждень? Значить, можна дати енергії і на заняття 2 рази на тиждень. Кредит на меншу суму отримати набагато реальніше, тому знизьте запити і підвищуйте їх потім поступово.

Для отримання кредиту потрібна хороша застава і відсутність заборгованостей. Стан нашого здоров'я - це і є наша застава. Якщо ми добре харчуємося, висипаємося, маємо розвинену м'язову систему, контролюємо стрес, маємо хороше соціальне коло і соціальний статус, то з цими ресурсами мозок з радістю дасть нам мотивацію на майбутнє. Якщо ж ви ледве дотягуєте до вечора п'ятниці, ледве справляєтеся зі стресом, то вся валюта мозку буде йти на забезпечення щоденного функціонування, без відкладання запасу на майбутнє.

Домовляйтеся, а не вибивайте силою

Часто щоб отримати більше ресурсів від свого організму, ми діємо грубо, змушуючи себе що-небудь робити силою волі, примусом. Але зловживання словом "треба" призводить до падіння рівня дофаміну і сильним вольовим затратам. Тому на одній силі волі в досягненні довгострокових цілей далеко не заїдеш. Також багато хто намагається обдурити дофамінову систему, вдаючись до різних стимуляторів-халяви.

Дофамінова халява - це все, що піднімає рівень дофаміну без реальної роботи, без зусиль. З'їли солодке - настрій піднявся, випили - покращилася суб'єктивна самооцінка. Але друк нічим не забезпечених грошей завжди призводить до інфляції.

Надлишок дофамінової стимуляції мозку призводить до появи залежності і ще більших розладів мотивації.

Ймовірність отримати кредит вище, коли у вас є здібності до того, на що ви його просите. Мозок оцінює це за рівнем задоволення - усвідомленого отримання задоволення при занятті певною справою. Якщо вам тільки «треба», але при цьому зовсім не подобається, то, ймовірно, в кредиті вам відмовлять. А якщо вас до чогось сильно тягне, але ви не отримуєте задоволення, то ризик порушення дофамінової системи помітно зростає.

Не шукайте мотивацію зовні, все, що вам потрібно, є в вашій голові

Сформуйте хорошу кредитну історію, потренувавшись на дрібницях, навчіться отримувати задоволення від мети, утримайтеся від зайвої стимуляції, накопичте внутрішні резерви.

І потім створіть реалістичний і надихаючий бізнес-план по досягненню своєї мети. Тоді ваш мозок дасть вам таке натхнення і мотивацію, що вашій енергійності можна буде лише позаздрити. Вчіться не ламати себе, а вести переговори на рівних.

Джерело страхів і тривоги: Як розблокувати "М'яз Д...
Наука про користь медитації
 

Коментарі

Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.
Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Гість
Понеділок, 19 квітня 2021
Якщо ви бажаєте зареєструватися, будь ласка заповніть форми імені та ім'я користувача.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ecomolfa.com/

Cron Job Starts